Ruská nabídka na Temelín? Velmi dobrá, chválil Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 12. 2011 16:16
Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil český prezident
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus si při setkání se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem pochvaloval ruskou nabídku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil.

Medveděva zároveň Klaus ubezpečil, že dodavatel na tendr za zhruba 200 miliard korun bude vybrán transparentně.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi, vedle Rusů se soutěže účastní také Američané a Francouzi.

"Nemohli jsme minout otázku Temelína. Obě strany k tomuto tématu přistupují klidně a racionálně, pragmaticky," uvedl Klaus.

Dodal, že Česko má zájem, aby proces výběru zahraničního partnera byl "maximálně férový, maximálně transparentní, maximálně spravedlivý". "O tom jsem pana prezidenta Medveděva ubezpečil, že o to se všichni zasadíme, včetně mě," řekl.

Účast českých firem je pro nás důležitá, zdůraznil Klaus

Kdo je ve hře

  • O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
  • Termín pro předložení nabídek je 2. červenec 2012.
  • Zájmem o dostavbu Temelína vysvětlují analytici i nedávnou návštěvu premiéra Petra Nečase v Bílém domě.
  • V únoru na stejné téma Nečas hovořil s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Elysejském paláci.

Z trojice uchazečů podle něj Rusové zatím nabízejí pravděpodobně relativně nejvyšší podíl možnosti spoluúčasti českých firem na subdodávkách.

"Definitivní nabídky nebyly předloženy, jen říkám, jak to vidím dnes," konstatoval Klaus. Doplnil, že možnost podílu českých firem na subdodávkách i na ruském jaderném programu považuje Praha za "významnou věc".

"Je to pro nás zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli účastnit. Budeme se samozřejmě účastnit tendru," uvedl Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce. Ruský prezident počítá s tím, že do výběru nezasáhne tlak zvenčí, "ať už by přicházel odkudkoli".

Případné vítězství rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbě Temelína přinese podle ruské strany českým podnikům zakázky za čtyři až pět miliard eur (100 až 125 miliard korun).

Zároveň by realizace dostavby Temelína těmito společnostmi umožnila ve spolupráci s českým průmyslem vytvořit víc než 10 000 nových pracovních míst v České republice, řekl koncem října novinářům Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, jejíž součástí je Atomstrojexport

Byznys za desítky miliard

Medveděv na Hradě zdůraznil, že by si přál, aby spolupráce mezi českými a ruskými firmami byla různorodější a nesoustředila se pouze na energetiku a strojírenství.

Zástupci Česka a Ruska při setkání také podepsali balík smluv, mimo jiné o lukrativní zakázce na opravy ruských vrtulníků v Česku pro jiné státy. Uzavřeli i společnou deklaraci o partnerství pro modernizaci průmyslu.

České a ruské firmy podepsaly během ruské mise kontrakty v hodnotě 54 miliard korun. Například brněnská strojírenská skupina Alta vytvoří společný podnik s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel.

Nová firma Alvel bude poskytovat služby související s dodávkami ruských palivových článků na evropský trh. To vše přičítají česká média eminentnímu zájmu Moskvy o dostavbu elektrárny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy