Ruská nabídka na Temelín? Velmi dobrá, chválil Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 12. 2011 16:16
Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil český prezident
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus si při setkání se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem pochvaloval ruskou nabídku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil.

Medveděva zároveň Klaus ubezpečil, že dodavatel na tendr za zhruba 200 miliard korun bude vybrán transparentně.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi, vedle Rusů se soutěže účastní také Američané a Francouzi.

"Nemohli jsme minout otázku Temelína. Obě strany k tomuto tématu přistupují klidně a racionálně, pragmaticky," uvedl Klaus.

Dodal, že Česko má zájem, aby proces výběru zahraničního partnera byl "maximálně férový, maximálně transparentní, maximálně spravedlivý". "O tom jsem pana prezidenta Medveděva ubezpečil, že o to se všichni zasadíme, včetně mě," řekl.

Účast českých firem je pro nás důležitá, zdůraznil Klaus

Kdo je ve hře

  • O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
  • Termín pro předložení nabídek je 2. červenec 2012.
  • Zájmem o dostavbu Temelína vysvětlují analytici i nedávnou návštěvu premiéra Petra Nečase v Bílém domě.
  • V únoru na stejné téma Nečas hovořil s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Elysejském paláci.

Z trojice uchazečů podle něj Rusové zatím nabízejí pravděpodobně relativně nejvyšší podíl možnosti spoluúčasti českých firem na subdodávkách.

"Definitivní nabídky nebyly předloženy, jen říkám, jak to vidím dnes," konstatoval Klaus. Doplnil, že možnost podílu českých firem na subdodávkách i na ruském jaderném programu považuje Praha za "významnou věc".

"Je to pro nás zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli účastnit. Budeme se samozřejmě účastnit tendru," uvedl Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce. Ruský prezident počítá s tím, že do výběru nezasáhne tlak zvenčí, "ať už by přicházel odkudkoli".

Případné vítězství rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbě Temelína přinese podle ruské strany českým podnikům zakázky za čtyři až pět miliard eur (100 až 125 miliard korun).

Zároveň by realizace dostavby Temelína těmito společnostmi umožnila ve spolupráci s českým průmyslem vytvořit víc než 10 000 nových pracovních míst v České republice, řekl koncem října novinářům Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, jejíž součástí je Atomstrojexport

Byznys za desítky miliard

Medveděv na Hradě zdůraznil, že by si přál, aby spolupráce mezi českými a ruskými firmami byla různorodější a nesoustředila se pouze na energetiku a strojírenství.

Zástupci Česka a Ruska při setkání také podepsali balík smluv, mimo jiné o lukrativní zakázce na opravy ruských vrtulníků v Česku pro jiné státy. Uzavřeli i společnou deklaraci o partnerství pro modernizaci průmyslu.

České a ruské firmy podepsaly během ruské mise kontrakty v hodnotě 54 miliard korun. Například brněnská strojírenská skupina Alta vytvoří společný podnik s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel.

Nová firma Alvel bude poskytovat služby související s dodávkami ruských palivových článků na evropský trh. To vše přičítají česká média eminentnímu zájmu Moskvy o dostavbu elektrárny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy