Ruská nabídka na Temelín? Velmi dobrá, chválil Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 12. 2011 16:16
Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil český prezident
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus si při setkání se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem pochvaloval ruskou nabídku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil.

Medveděva zároveň Klaus ubezpečil, že dodavatel na tendr za zhruba 200 miliard korun bude vybrán transparentně.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi, vedle Rusů se soutěže účastní také Američané a Francouzi.

"Nemohli jsme minout otázku Temelína. Obě strany k tomuto tématu přistupují klidně a racionálně, pragmaticky," uvedl Klaus.

Dodal, že Česko má zájem, aby proces výběru zahraničního partnera byl "maximálně férový, maximálně transparentní, maximálně spravedlivý". "O tom jsem pana prezidenta Medveděva ubezpečil, že o to se všichni zasadíme, včetně mě," řekl.

Účast českých firem je pro nás důležitá, zdůraznil Klaus

Kdo je ve hře

  • O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
  • Termín pro předložení nabídek je 2. červenec 2012.
  • Zájmem o dostavbu Temelína vysvětlují analytici i nedávnou návštěvu premiéra Petra Nečase v Bílém domě.
  • V únoru na stejné téma Nečas hovořil s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Elysejském paláci.

Z trojice uchazečů podle něj Rusové zatím nabízejí pravděpodobně relativně nejvyšší podíl možnosti spoluúčasti českých firem na subdodávkách.

"Definitivní nabídky nebyly předloženy, jen říkám, jak to vidím dnes," konstatoval Klaus. Doplnil, že možnost podílu českých firem na subdodávkách i na ruském jaderném programu považuje Praha za "významnou věc".

"Je to pro nás zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli účastnit. Budeme se samozřejmě účastnit tendru," uvedl Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce. Ruský prezident počítá s tím, že do výběru nezasáhne tlak zvenčí, "ať už by přicházel odkudkoli".

Případné vítězství rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbě Temelína přinese podle ruské strany českým podnikům zakázky za čtyři až pět miliard eur (100 až 125 miliard korun).

Zároveň by realizace dostavby Temelína těmito společnostmi umožnila ve spolupráci s českým průmyslem vytvořit víc než 10 000 nových pracovních míst v České republice, řekl koncem října novinářům Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, jejíž součástí je Atomstrojexport

Byznys za desítky miliard

Medveděv na Hradě zdůraznil, že by si přál, aby spolupráce mezi českými a ruskými firmami byla různorodější a nesoustředila se pouze na energetiku a strojírenství.

Zástupci Česka a Ruska při setkání také podepsali balík smluv, mimo jiné o lukrativní zakázce na opravy ruských vrtulníků v Česku pro jiné státy. Uzavřeli i společnou deklaraci o partnerství pro modernizaci průmyslu.

České a ruské firmy podepsaly během ruské mise kontrakty v hodnotě 54 miliard korun. Například brněnská strojírenská skupina Alta vytvoří společný podnik s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel.

Nová firma Alvel bude poskytovat služby související s dodávkami ruských palivových článků na evropský trh. To vše přičítají česká média eminentnímu zájmu Moskvy o dostavbu elektrárny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy