Ruská nabídka na Temelín? Velmi dobrá, chválil Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 12. 2011 16:16
Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil český prezident
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus si při setkání se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem pochvaloval ruskou nabídku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Nabídli jste zřejmě nejvyšší podíl českých subdodavatelů, ocenil.

Medveděva zároveň Klaus ubezpečil, že dodavatel na tendr za zhruba 200 miliard korun bude vybrán transparentně.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi, vedle Rusů se soutěže účastní také Američané a Francouzi.

"Nemohli jsme minout otázku Temelína. Obě strany k tomuto tématu přistupují klidně a racionálně, pragmaticky," uvedl Klaus.

Dodal, že Česko má zájem, aby proces výběru zahraničního partnera byl "maximálně férový, maximálně transparentní, maximálně spravedlivý". "O tom jsem pana prezidenta Medveděva ubezpečil, že o to se všichni zasadíme, včetně mě," řekl.

Účast českých firem je pro nás důležitá, zdůraznil Klaus

Kdo je ve hře

  • O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
  • Termín pro předložení nabídek je 2. červenec 2012.
  • Zájmem o dostavbu Temelína vysvětlují analytici i nedávnou návštěvu premiéra Petra Nečase v Bílém domě.
  • V únoru na stejné téma Nečas hovořil s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Elysejském paláci.

Z trojice uchazečů podle něj Rusové zatím nabízejí pravděpodobně relativně nejvyšší podíl možnosti spoluúčasti českých firem na subdodávkách.

"Definitivní nabídky nebyly předloženy, jen říkám, jak to vidím dnes," konstatoval Klaus. Doplnil, že možnost podílu českých firem na subdodávkách i na ruském jaderném programu považuje Praha za "významnou věc".

"Je to pro nás zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli účastnit. Budeme se samozřejmě účastnit tendru," uvedl Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce. Ruský prezident počítá s tím, že do výběru nezasáhne tlak zvenčí, "ať už by přicházel odkudkoli".

Případné vítězství rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbě Temelína přinese podle ruské strany českým podnikům zakázky za čtyři až pět miliard eur (100 až 125 miliard korun).

Zároveň by realizace dostavby Temelína těmito společnostmi umožnila ve spolupráci s českým průmyslem vytvořit víc než 10 000 nových pracovních míst v České republice, řekl koncem října novinářům Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, jejíž součástí je Atomstrojexport

Byznys za desítky miliard

Medveděv na Hradě zdůraznil, že by si přál, aby spolupráce mezi českými a ruskými firmami byla různorodější a nesoustředila se pouze na energetiku a strojírenství.

Zástupci Česka a Ruska při setkání také podepsali balík smluv, mimo jiné o lukrativní zakázce na opravy ruských vrtulníků v Česku pro jiné státy. Uzavřeli i společnou deklaraci o partnerství pro modernizaci průmyslu.

České a ruské firmy podepsaly během ruské mise kontrakty v hodnotě 54 miliard korun. Například brněnská strojírenská skupina Alta vytvoří společný podnik s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel.

Nová firma Alvel bude poskytovat služby související s dodávkami ruských palivových článků na evropský trh. To vše přičítají česká média eminentnímu zájmu Moskvy o dostavbu elektrárny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Maďarský premiér Viktor Orbán pojede 1. února do Moskvy na jednání s Vladimirem Putinem

Maďarský premiér Viktor Orbán přijede 1. února do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Agentuře TASS to sdělil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Návštěva, kterou dosud Kreml nepotvrdil, by se odehrála v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem kolem Ukrajiny.

"Termín schůzky je 1. února," řekl Szijjártó v rozhovoru pro TASS v New Yorku, kde se účastní jednání OSN.

Podle něj bude hlavním tématem setkání energetika, zejména pak dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks ruskou společností Rosatom či zvýšení dodávek ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán s Putinem by podle něj měli hovořit také o výrobě ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V v Maďarsku či vyslání maďarského kosmonauta do vesmíru s ruskou pomocí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že zprávy o chystané schůzce mezi Putinem a Orbánem zatím nebude komentovat. Ministerstvo zahraničí o tom podle něj bude včas informovat.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vláda chce navýšit úhrady pojišťoven na záchrannou službu, bude s nimi jednat

Hejtmani se s vládou domluvili na zvýšení plateb pojišťoven na zdravotnickou záchrannou službu. Povedou se o tom jednání mezi vládou, kraji a pojišťovnami, řekl po jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí ocenil předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) s tím, že podíl krajů na financování záchranné služby v posledních letech se výrazně zvětšil v porovnání s výší úhrad zdravotních pojišťoven. Navýšit plánuje vláda i finance na opravy silnic nižších tříd.

Hejtmani dnes s novou vládou jednali poprvé od jejího ustavení, domluvili se, že se budou scházet třikrát do roka nad konkrétními tématy. Dnes probrali mimo jiné problémy krajů s fungováním pohotovostní služby či úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Zabývali se i financováním oprav silnic nižších tříd či plány krajů s úpravou rozpočtového určení daní. Na silnice nižších tříd chce dát vláda příští rok o dvě miliardy korun víc, než činí nynější platba krajům ve výši čtyři miliardy, uvedl šéf hejtmanů Kuba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy