Medveděv v Praze podepíše smlouvy a zahájí výstavu

Domácí Domácí
7. 12. 2011 14:32
Ruský prezident se v Praze zdrží dva dny, i s manželkou přiletí ve středu večer
Prezidenti Medveděv a Klaus na Hradě podepíší několik bilaterálních smluv
Prezidenti Medveděv a Klaus na Hradě podepíší několik bilaterálních smluv | Foto: Reuters

Praha - Na dvoudenní návštěvu do Prahy míří ruský prezident Dmitrij Medveděv s manželkou. S Václavem Klausem mimo jiné podepíše několik smluv, které se týkají především spolupráce v dopravě, armádě a kultuře.

Letadlo s prezidentským párem přistane na pražském letišti v Ruzyni ve středu v 19 hodin. Ještě během večera se manželé setkají s Václavem Klausem a Livií Klausovou ve Strahovském klášteře, kde společně povečeří.

Všechny hlavní body Medveděvovy návštěvy se pak odehrají ve čtvrtek na Pražském hradě, který tak po celou dobu návštěvy ruského páru zůstane veřejnosti uzavřen.

Uvítací ceremoniál budou provázet vojenské pocty

Přivítání manželů Medveděvových ve Strahovském klášteře je podle oficiálního harmonogramu naplánováno na 19:45. Následovat bude společná večeře s manžely Klausovými.

Čtvrteční program ruského prezidenta odstartuje v 10 hodin uvítacím ceremoniálem doprovázeným vojenskými poctami na prvním nádvoří Pražského hradu.

Následovat bude soukromá schůzka prezidentských párů a jednání národních delegací v Zrcadlovém sále Pražského hradu.

Prezidenti by se pak měli zúčastnit podpisu několika bilaterálních smluv, které se týkají spolupráce v dopravě, armádě a kultuře.

Mezi nimi je například rámcová smlouva o stavbě železnice na Urale. Podle jednoho z největších kontraktů posledních let by české firmy pod vedením OHL ŽS měly v Rusku postavit asi 350 kilometrů železnic za necelých 40 miliard korun.

Zástupce ministerstva obrany s Rusy podepíše dodatek ke smlouvě o opravách vrtulníků, který by měl českému státnímu podniku Letecké opravny Malešice (LOM) umožnit opravovat a modernizovat ruské dopravní vrtulníky nejen pro českou armádu, ale i pro ozbrojené síly dalších zemí.

Před podpisem je také smlouva Vysoké školy ekonomické v Praze s Moskevskou městskou univerzitou o společném bakalářském programu, který se bude vyučovat v Moskvě.

Medveděv se setká i s Nečasem

Od půl jedné odpoledne se pak uskuteční krátká tisková konference, po které bude následovat oběd pořádaný českým prezidentským párem v Rudolfově galerii Pražského hradu.

V 15 hodin Medveděv zahájí v Císařské konírně výstavu s názvem Carský dvůr pod vládou Romanovců, která v Praze představí výběr vzácných exponátů ze sbírek moskevského Kremlu.

Na závěr své návštěvy se ruský prezident setká s premiérem Petrem Nečasem. Odletět by manželé Medveděvovi měli ve čtvrtek v 17.40 z pražského letiště.

Podívejte se na fotky ze summitu prezidentů:

Naposledy navštívil Dmitrij Medveděv Českou republiku loni v dubnu, kdy se v Praze sešel s americkým prezidentem Barackem Obamou kvůli podpisu smlouvy Start II mezi USA a Ruskem o jaderném odzbrojení. Klaus jako prezident byl v Rusku již osmkrát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy