Medveděv v Praze podepíše smlouvy a zahájí výstavu

Domácí Domácí
7. 12. 2011 14:32
Ruský prezident se v Praze zdrží dva dny, i s manželkou přiletí ve středu večer
Prezidenti Medveděv a Klaus na Hradě podepíší několik bilaterálních smluv
Prezidenti Medveděv a Klaus na Hradě podepíší několik bilaterálních smluv | Foto: Reuters

Praha - Na dvoudenní návštěvu do Prahy míří ruský prezident Dmitrij Medveděv s manželkou. S Václavem Klausem mimo jiné podepíše několik smluv, které se týkají především spolupráce v dopravě, armádě a kultuře.

Letadlo s prezidentským párem přistane na pražském letišti v Ruzyni ve středu v 19 hodin. Ještě během večera se manželé setkají s Václavem Klausem a Livií Klausovou ve Strahovském klášteře, kde společně povečeří.

Všechny hlavní body Medveděvovy návštěvy se pak odehrají ve čtvrtek na Pražském hradě, který tak po celou dobu návštěvy ruského páru zůstane veřejnosti uzavřen.

Uvítací ceremoniál budou provázet vojenské pocty

Přivítání manželů Medveděvových ve Strahovském klášteře je podle oficiálního harmonogramu naplánováno na 19:45. Následovat bude společná večeře s manžely Klausovými.

Čtvrteční program ruského prezidenta odstartuje v 10 hodin uvítacím ceremoniálem doprovázeným vojenskými poctami na prvním nádvoří Pražského hradu.

Následovat bude soukromá schůzka prezidentských párů a jednání národních delegací v Zrcadlovém sále Pražského hradu.

Prezidenti by se pak měli zúčastnit podpisu několika bilaterálních smluv, které se týkají spolupráce v dopravě, armádě a kultuře.

Mezi nimi je například rámcová smlouva o stavbě železnice na Urale. Podle jednoho z největších kontraktů posledních let by české firmy pod vedením OHL ŽS měly v Rusku postavit asi 350 kilometrů železnic za necelých 40 miliard korun.

Zástupce ministerstva obrany s Rusy podepíše dodatek ke smlouvě o opravách vrtulníků, který by měl českému státnímu podniku Letecké opravny Malešice (LOM) umožnit opravovat a modernizovat ruské dopravní vrtulníky nejen pro českou armádu, ale i pro ozbrojené síly dalších zemí.

Před podpisem je také smlouva Vysoké školy ekonomické v Praze s Moskevskou městskou univerzitou o společném bakalářském programu, který se bude vyučovat v Moskvě.

Medveděv se setká i s Nečasem

Od půl jedné odpoledne se pak uskuteční krátká tisková konference, po které bude následovat oběd pořádaný českým prezidentským párem v Rudolfově galerii Pražského hradu.

V 15 hodin Medveděv zahájí v Císařské konírně výstavu s názvem Carský dvůr pod vládou Romanovců, která v Praze představí výběr vzácných exponátů ze sbírek moskevského Kremlu.

Na závěr své návštěvy se ruský prezident setká s premiérem Petrem Nečasem. Odletět by manželé Medveděvovi měli ve čtvrtek v 17.40 z pražského letiště.

Podívejte se na fotky ze summitu prezidentů:

Naposledy navštívil Dmitrij Medveděv Českou republiku loni v dubnu, kdy se v Praze sešel s americkým prezidentem Barackem Obamou kvůli podpisu smlouvy Start II mezi USA a Ruskem o jaderném odzbrojení. Klaus jako prezident byl v Rusku již osmkrát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy