Medveděv si s sebou veze šéfa Rosatomu, půjde o Temelín

Tereza Šídlová
7. 12. 2011 18:31
Rusové se českým firmám chystají slíbit zakázky za tři miliardy euro
Foto: Reuters

Praha - V pozadí návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze je boj o tendr na dostavbu jaderné elekrárny Temelín. Jde o 200 miliard korun.

Medveděv dostal pozvánku od svého protějšku Václava Klause. Aby ale stihl v Praze alespoň krátkou schůzku s premiérem Petrem Nečasem, který ve čtvrtek odjíždí do Bruselu, posunul ruský prezident dokonce i termín návštěvy.

Právě Nečasova vláda bude rozhodovat o tom, kdo Temelín dostaví. Jaderný tendr za 200 miliard korun je tak klíčovým tématem. Svědčí o tom i Medveděvův doprovod, v delegaci bude i Sergej Kirilenko, šéf Rosatomu, který se o zakázku přes firmu Atomstrojexport uchází.

"Neumím si představit, že by se Temelínu prezident Medvědev v Praze nevěnoval, ve své delagaci konec konců přiváží i šéfa Rosatomu, pana Kirilenka," řekl Aktuálně.cz český velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

"Pochybuji ale, že by tématu bylo věnován více prostoru než sdělení Rusů, že oni nám poskytnou nejlepší nabídku, a my za něj poděkujeme," dodal.

Ruské argumenty

Prezident Ruska se bude v Praze snažit odstranit předsudky Čechů vůči ruským zájemcům o dostavbu Temelína. Přestože rusko-české konsorcium Atomstrojexport, Gidropress a Škoda JS v případě vítězství v temelínském tendru slibuje lukrativní zakázky českým firmám na samotné dostavbě jaderné elektrárny a tím se zakázce přibližuje, česká vláda se dlouhodobě brání energetické závislosti na Moskvě.

Bezpečnostní informační služba (BIS) navíc už několik let po sobě varuje před zvýšenou aktivitou ruských tajných služeb v Česku s cílem posílit vliv na zdejší ekonomiku a energetiku.

Medveděv si připravil silnou argumentaci. Česko a Rusko podepíše deklaraci, jejíž součástí jsou kontrakty pro české firmy v celkové hodnotě tří miliard euro přímo na území Ruska. Mezi nimi je i spolupráce českých dodavatelů na dostavbě železnice na Urale.

"Tři miliardy jsou objem, který vzniká součtem kontraktů a dokumentů, které budou podepsány v průběhu zítřejšího dne a měly by připadnout českým firmám. Ta suma je rozdělena do příštích let. Kromě železnice na Urale se týká například nových energeických zdrojů v Ruské federaci," řekl Aktuálně.cz náměstek ministerstva průmyslu Martin Hovorka.

Ústupek s vrtulníky

Ruský deník Kommersant ve svém úterním vydání poznamenal, že česko-ruské smlouvy jsou ústupkem Moskvy Česku s cílem zlepšit ruskou pozici v temelínském tendru.

Temelín
Temelín | Foto: Jan Langer

Společnost Letecké opravny Malešice dostanou "svolení" opravovat ruské vrtulníky využívané třetími státy. "Podařilo se dohodnout, že se tento projekt oddělil od dlouhé debaty o licencních obecně," připustil ústupek velvyslanec Kolář.

Medveděv se ve čtvrtek potká nejen se svým českým protějškem, ale i premiérem a dalšími ministry vlády. V delegaci nebude chybět nedávno jmenovaný ministr průmyslu Martin Kuba.

Ministr obrany Alexandr Vondra za sebe na jednání na Hradě pošle svého náměstka Jiřího Šedivého. Programu se má zúčastnit i ministr kultury Jiří Besser, kterého kvůli kauze bytu na Floridě zřejmě čeká v nejbližší době rezignace na ministerskou funkci.

Rychlý odjezd do Bruselu

Nečas se s Medveděvem potká jednak ve čtvrtek na slavnostním obědě na Hradě, později oba politiky čeká i separátní schůzka. Proběhne tak trochu "za běhu". Nečas už má být totiž kolem sedmé hodiny večerní v Bruselu na neformální večeři hlav států unijní sedmadvacítky před klíčovým jednáním sedmadvacítky. Právě kvůli Nečasově unijnímu programu se přesouvala Medvěděvova návštěva z pátku už na čtvrtek.

Ministr Karel Schwarzenberg je v Bruselu už od středy. Jedná tam na schůzce ministrů zahraničí členských států NATO. Právě s Aliancí má Moskva napjaté vztahy, především kvůli protiraketovému deštníku NATO.

Právě ten má přijít na pořad jednání i v Praze. Česko-ruské vztahy navíc ještě nedávno charakterizovala velká nedůvěra a oboustranné provokace. A bylo to především právě kvůli tehdy zamýšlenému českému zapojení do protiraketového deštníku.

Je to právě prezident Václav Klaus, kdo v Česko propaguje zklidnění vztahů s Moskvou.

Prezident Dmitrij Medveděv bude v Praze otevírat výstavu ruských carských klenotů. Kvůli této expozici se v Česku dokonce narychlo měnil zákon na ochranu zapůjčených uměleckých děl tak, aby se jich u českých soudů nemohli domáhat případní potomci původních majitelů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy