Medveděv v Praze připustil neregulérnost ruských voleb

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 12. 2011 14:25
Dohady o možné neférovosti hlasování ale podle něj musí prošetřit příslušné úřady
Ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ruský prezident Dmitrij Medveděv poprvé veřejně připustil, že nedělní ruské parlamentní volby mohly "provázet nedostatky".

Dohady o možné neregulérnosti hlasování ale musí prošetřit příslušné úřady, poznamenal během dvoudenní oficiální návštěvy Prahy.

Výsledky voleb prý nicméně potvrdily jeho očekávání.

K porušením volebního zákona podle něj nicméně asi opravdu došlo, protože Rusko nemá "ideální volební mašinérii". Konkrétní případy však prý musejí vyhodnotit odborníci, ne jednotliví občané.

V narážce na demonstrace proti výsledkům voleb ruský prezident řekl, že lidé by měli mít možnost se k situaci vyjádřit a otázky ohledně výsledků i jejich možné neregulérnosti mají právo na existenci.

Shromáždění se však musejí konat v souladu s ruskými zákony a nemají vytvářet problémy v ruských městech.

Ruský premiér Vladimír Putin mezitím podle BBC obvinil z podněcování povolebních nepokojů americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. "Vyslala určitý signál, opoziční aktivisté ho zachytili a začali pracovat," řekl a demonstrantům vzkázal, že jen hájí vlastní politické zájmy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy