Medveděv v Praze připustil neregulérnost ruských voleb

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 12. 2011 14:25
Dohady o možné neférovosti hlasování ale podle něj musí prošetřit příslušné úřady
Ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ruský prezident Dmitrij Medveděv poprvé veřejně připustil, že nedělní ruské parlamentní volby mohly "provázet nedostatky".

Dohady o možné neregulérnosti hlasování ale musí prošetřit příslušné úřady, poznamenal během dvoudenní oficiální návštěvy Prahy.

Výsledky voleb prý nicméně potvrdily jeho očekávání.

K porušením volebního zákona podle něj nicméně asi opravdu došlo, protože Rusko nemá "ideální volební mašinérii". Konkrétní případy však prý musejí vyhodnotit odborníci, ne jednotliví občané.

V narážce na demonstrace proti výsledkům voleb ruský prezident řekl, že lidé by měli mít možnost se k situaci vyjádřit a otázky ohledně výsledků i jejich možné neregulérnosti mají právo na existenci.

Shromáždění se však musejí konat v souladu s ruskými zákony a nemají vytvářet problémy v ruských městech.

Ruský premiér Vladimír Putin mezitím podle BBC obvinil z podněcování povolebních nepokojů americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. "Vyslala určitý signál, opoziční aktivisté ho zachytili a začali pracovat," řekl a demonstrantům vzkázal, že jen hájí vlastní politické zájmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy