Medveděv v Praze připustil neregulérnost ruských voleb

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 12. 2011 14:25
Dohady o možné neférovosti hlasování ale podle něj musí prošetřit příslušné úřady
Ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ruský prezident Dmitrij Medveděv poprvé veřejně připustil, že nedělní ruské parlamentní volby mohly "provázet nedostatky".

Dohady o možné neregulérnosti hlasování ale musí prošetřit příslušné úřady, poznamenal během dvoudenní oficiální návštěvy Prahy.

Výsledky voleb prý nicméně potvrdily jeho očekávání.

K porušením volebního zákona podle něj nicméně asi opravdu došlo, protože Rusko nemá "ideální volební mašinérii". Konkrétní případy však prý musejí vyhodnotit odborníci, ne jednotliví občané.

V narážce na demonstrace proti výsledkům voleb ruský prezident řekl, že lidé by měli mít možnost se k situaci vyjádřit a otázky ohledně výsledků i jejich možné neregulérnosti mají právo na existenci.

Shromáždění se však musejí konat v souladu s ruskými zákony a nemají vytvářet problémy v ruských městech.

Ruský premiér Vladimír Putin mezitím podle BBC obvinil z podněcování povolebních nepokojů americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. "Vyslala určitý signál, opoziční aktivisté ho zachytili a začali pracovat," řekl a demonstrantům vzkázal, že jen hájí vlastní politické zájmy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy