Kremelský poklad dorazil na Hrad, zde jej vystaví

ČTK ČTK
2. 12. 2011 15:26
Expozici na Pražském hradě ve čtvrtek zahájí ruský prezident Dmitrij Medveděv

Praha - Vzácné exponáty ze sbírek Kremlu už jsou na Pražském hradě. Přísně střežené předměty z kremelského pokladu byly do České republiky přesunuty z Moskvy na dlouho připravovanou výstavu, kterou v Praze ve čtvrtek otevře ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Hrad v pátek potvrdil, že kremelský poklad už se nachází na Pražském hradě. Přesun sbírek provázela přísná bezpečnostní opatření. Hrad proto nechce zveřejňovat detaily o jejich umístění. Unikátní expozice bude od čtvrtka přístupná pro veřejnost v Císařské konírně.

Výstava českým návštěvníkům vůbec poprvé představí výběr nejcennějších uměleckých děl a předmětů z kremelské pokladnice. Správa Pražského hradu a kremelské muzeum vybraly pro pražskou výstavu asi 150 exponátů, které ilustrují život panovníků i běžný život v Rusku v 16. a 17. století.

Objeví se na ní originální šperky, vzácné ikony, ukázky dámských toalet i osobní věci carevičů a careven.

Sbírky kremelských muzeí pocházejí převážně z historického carského pokladu a patří k nejcelistvějším muzejním sbírkám na světě. Pražská výstava dostala název "Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Poklady moskevského Kremlu".

Expozice ve čtyřech tematických okruzích ukáže postavení ruských panovníků, z nichž právě slavná dynastie Romanovců symbolizuje vliv a bohatství ruských vládců.

Výstavu ve čtvrtek zahájí ruský prezident

Expozice v Císařské konírně bude zahájena ve čtvrtek při Medveděvově návštěvě a potrvá do 4. března. S Medveděvem se loni na výstavě dohodl prezident Václav Klaus, který ruského prezidenta do české metropole pozval.

Uspořádání výstavy předcházela složitá jednání o právním zabezpečení sbírky. Ruská strana se totiž kvůli dřívějším komplikacím při zapůjčení děl do zahraničí obávala, aby díla nebyla zabavena kvůli majetkovým sporům. Ruským exponátům totiž v minulosti hrozilo zabavení na základě žalob původních majitelů či jejich potomků.

Vláda kvůli tomu připravila novelu zákona o památkové péči. Ta počítá s tím, že umělecká díla zapůjčená na výstavu v Česku ze zahraničí nebude možné zabavit. Podle ministerstva kultury nová úprava Rusku jednoznačně zaručila, že riziku sporů o zapůjčené exponáty nehrozí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy