Kremelský poklad dorazil na Hrad, zde jej vystaví

ČTK ČTK
2. 12. 2011 15:26
Expozici na Pražském hradě ve čtvrtek zahájí ruský prezident Dmitrij Medveděv

Praha - Vzácné exponáty ze sbírek Kremlu už jsou na Pražském hradě. Přísně střežené předměty z kremelského pokladu byly do České republiky přesunuty z Moskvy na dlouho připravovanou výstavu, kterou v Praze ve čtvrtek otevře ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Hrad v pátek potvrdil, že kremelský poklad už se nachází na Pražském hradě. Přesun sbírek provázela přísná bezpečnostní opatření. Hrad proto nechce zveřejňovat detaily o jejich umístění. Unikátní expozice bude od čtvrtka přístupná pro veřejnost v Císařské konírně.

Výstava českým návštěvníkům vůbec poprvé představí výběr nejcennějších uměleckých děl a předmětů z kremelské pokladnice. Správa Pražského hradu a kremelské muzeum vybraly pro pražskou výstavu asi 150 exponátů, které ilustrují život panovníků i běžný život v Rusku v 16. a 17. století.

Objeví se na ní originální šperky, vzácné ikony, ukázky dámských toalet i osobní věci carevičů a careven.

Sbírky kremelských muzeí pocházejí převážně z historického carského pokladu a patří k nejcelistvějším muzejním sbírkám na světě. Pražská výstava dostala název "Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Poklady moskevského Kremlu".

Expozice ve čtyřech tematických okruzích ukáže postavení ruských panovníků, z nichž právě slavná dynastie Romanovců symbolizuje vliv a bohatství ruských vládců.

Výstavu ve čtvrtek zahájí ruský prezident

Expozice v Císařské konírně bude zahájena ve čtvrtek při Medveděvově návštěvě a potrvá do 4. března. S Medveděvem se loni na výstavě dohodl prezident Václav Klaus, který ruského prezidenta do české metropole pozval.

Uspořádání výstavy předcházela složitá jednání o právním zabezpečení sbírky. Ruská strana se totiž kvůli dřívějším komplikacím při zapůjčení děl do zahraničí obávala, aby díla nebyla zabavena kvůli majetkovým sporům. Ruským exponátům totiž v minulosti hrozilo zabavení na základě žalob původních majitelů či jejich potomků.

Vláda kvůli tomu připravila novelu zákona o památkové péči. Ta počítá s tím, že umělecká díla zapůjčená na výstavu v Česku ze zahraničí nebude možné zabavit. Podle ministerstva kultury nová úprava Rusku jednoznačně zaručila, že riziku sporů o zapůjčené exponáty nehrozí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy