Markéta Řeháková končí také jako prezidentova mluvčí

Domácí ČTK Domácí, s přispěním Ondřeje Leinerta, Hospodářské noviny, ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2023 22:02
Markéta Řeháková odchází necelý měsíc poté, co skončila ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru, i z pozice prezidentovy mluvčí, napsal Deník N. Personální změny v prezidentské kanceláři přišly na začátku září. Ještě minulý víkend prezident Pavel v rozhovoru tvrdil, že s Řehákovou nadále počítá.
Foto: Lukáš Bíba

Řeháková podle aktuálních informací Deníku N skončila na Hradě dohodou. "Markéta Řeháková končí, nepodala ale přímo výpověď, je to po dohodě," sdělil Deníku N zdroj z Hradu. Sama Řeháková nechtěla svůj odchod komentovat, zároveň jej ale nepopřela. "Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat," řekla serveru. Tiskový odbor Hradu na dotazy serveru neodpověděl.

Prezident podle Deníku N přitom ještě před týdnem dával najevo, že s Řehákovou nadále počítá. "Markéta Řeháková nebyla nijak odsunuta z pozice tiskové mluvčí. Zastávala funkce šéfky tiskového odboru i tiskové mluvčí a ukázalo se, že to opravdu nejde moc dobře zvládat dohromady, tak jsme se rozhodli udělat to jinak," řekl tehdy Pavel. Na pozici ředitele odboru komunikace zatím nikdo vybrán nebyl.

Hrad v poslední době oznámil několik personálních změn. S platností k úterý 5. září byl zrušen kabinet prezidenta Petra Pavla, skončila jeho ředitelka Linda Jozwiak Kopecká. O den později byl zřízen sekretariát prezidenta, jehož vedoucí se stala Lucie Obdržálková. Ve funkci také skončí šéf Pavlova poradního týmu Tomáš Richter. Serveru Seznam Zprávy sdělil, že předpokládá, že jeho mise bude naplněna během podzimu. Podle webu se na Hradě vytvořily dvě skupiny, které mají odlišné představy o působení.

Za změnami stojí hradní kancléřka Jana Vohralíková, která přišla do týmu Petra Pavla mezi posledními, až letos v lednu. Devět měsíců poté jsou z původního Pavlova skoro třicetičlenného týmu na Hradě jen jednotlivci. A někteří mají s Vohralíkovou vztahy, které by se v nejlepším případě daly označit za chladné. 

Výpověď Jozwiak Kopecké přitom několik zdrojů Hospodářských novin označuje za "nepěknou" až "špinavou" hru. Zkušená projektová manažerka s 15 lety praxe v Bruselu se o sobě na serveru Seznam Zprávy dozvěděla, že zrušila důležitou schůzku prezidenta a ministra financí, protože údajně nechápala její potřebu.

Řeháková pak byla v nevýhodné pozici od první chvíle po Pavlově zvolení, kdy zcela nezvládla první tiskovou konferenci. "Dělat z ní neschopnou, která nemá na to, vést hradní komunikaci, tak měla kancléřka usnadněné," popisuje jeden ze zdrojů HN.

Server Lidovky.cz v polovině září napsal, že bývalá velvyslankyně v Bosně a Hercegovině, Srbsku a Slovinsku Ivana Hlavsová má na Pražském hradě na starosti domácí protokol, vede ho od září. Odbor protokolu jako celek řídí Tomáš Pernický, dřívější velvyslanec v Bělorusku a Gruzii. Podle webu Lidovky.cz se promění i legislativní a právní odbor Hradu. Jeho ředitel Václav Pelikán odchází do důchodu, Hrad podle serveru opustí i právní poradce Petr Pánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy