Manažeři H-Systemu uniknou trestu, amnestie platí

Tomáš Fránek
25. 9. 2013 8:38
Nejvyšší soud nezrušil amnestii, nevyhověl stížnosti nejvyššího státního zástupce.
Zakladatel H-Systemu Smetka u soudu
Zakladatel H-Systemu Smetka u soudu | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Manažeři vytunelované společnosti H-System definitivně uniknou trestu.

Nejvyšší soud totiž odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který chtěl amnestii zrušit. Někdejší manažeři Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se tak vyhnou případnému trestu. 

Všichni manažeři v roce 2011 dostali za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Nejvyšší soud pak ale pravomocný verdikt částečně zrušil, protože uložené tresty považoval za příliš mírné. Kvůli tomu se kauza protáhla a začala tak na ni platit amnestie vyhlášená na Nový rok prezidentem Václavem Klausem. Amnestie zastavila řadu dlouhotrvajících trestních stíhání. 

Stíhání bylo dlouhé

Soudci v minulých týdnech už několik amnestií zrušili, jednalo o případy lidí, kteří se po určitou dobu skrývali v zahraničí. Amnestie se tak podle soudců nevztahuje na případy lidí, kteří si nepřiměřeně dlouhé stíhání zavinili svým chováním. Tedy například tím, že mařili práci policie svým útěkem do zahraničí.

To se ale manažerů H-Systemu netýká. Nejvyšší soud potvrdil, že v případě manažerů H-Systemu trvalo stíhání skutečně příliš dlouho, a není tak důvod k zásahu.

Podle dovolání nejvyššího státního zástupce je těžko představitelné, že by měl prezident v úmyslu ukončit trestní stíhání "v takových extrémních případech sofistikované trestné činnosti", s takovým počtem poškozených a s natolik vysokou škodou. Zeman upozorňoval i na riziko, že se poškozeným uzavře cesta k náhradě škody.

Vítek a Eliáš si měli podle verdiktu Vrchního soudu v Praze z roku 2011 odpykat tříleté tresty vězení podmíněně odložené na zkušební dobu pěti let, Tůma dva a půl roku s odkladem na čtyři roky.

Lidé přišli o stamiliony

Vrchní soud tak výrazně zmírnil tresty, které mužům dříve vyměřil pražský městský soud. Vítek a Eliáš dostali od prvoinstančního senátu devítiletý a Tůma osmiletý trest vězení. 

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který pak dostal pravomocně 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu. V kauze H-System přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy