Podívejte se, kde můžete přispět na pomoc obětem střelby. Lidé už poslali miliony

Dominika Perlínová ČTK Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2023 15:18
Čtvrteční tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy si vyžádala 14 obětí, dalších 25 lidí bylo zraněno. Na pomoc zasaženým a pozůstalým obětí vzniklo v Česku několik sbírek, během pár dní se skrze ně vybraly desítky milionů korun. Podívejte se, kde můžete přispět.
Policisté zasahují na místě činu.
Policisté zasahují na místě činu. | Foto: Reuters

Nadační fond Univerzity Karlovy vyhlásil sbírku na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů zasažených čtvrteční střelbou na filozofické fakultě. Ve sbírce se podle údajů kolem nedělního odpoledne sešlo během pár dnů téměř čtyřicet milionů korun. Univerzita uvedla, že vybrané prostředky použije na adresnou pomoc zasaženým a využití bude koordinovat s vedením fakulty.

Další sbírka funguje na portálu Znesnáze21. Lidé tam přispěli už přes pět milionů korun a i tady částka dál narůstá. Sbírku je možné podpořit i dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZNESNAZE 30, 60, 90 nebo 190 na telefonním čísle 87 777. Vybrané peníze půjdou na psychologickou a materiální pomoc i pomoc při rekonvalescenci a fyzioterapii zraněným. 

Na Znesnáze21 je možné peněžně pomoci také rodině dvou obětí střelby v Klánovickém lese. Vraždu z minulého pátku, při níž zemřel dvaatřicetiletý muž a jeho teprve dvouměsíční dcera, měl na svědomí taktéž útočník z filozofické fakulty. Podle policie to potvrdila balistická expertiza. Portál Znesnáse21 založil sbírku v neděli, tvůrci uvedli, že čekali na souhlas pozůstalých.

V pátek, den po útoku na akademické půdě, spustila sbírku také Masarykova univerzita v Brně. Lidé mohou na jejích stránkách přispět libovolnou částkou. Vysoká škola peníze předá rektorce Univerzity Karlovy Mileně Králíčkové začátkem příštího roku k využití pro potřeby osob zasažených útokem.

Nadační fond Slavie věnoval na pomoc zasaženým tragédií milion korun a vyzval své fanoušky, aby na jednu ze sbírek také přispěli.

Před budovou rektorátu Univerzity Karlovy na Ovocném trhu také vzniklo pietní místo, kam mohou lidé přijít uctít památku obětí.

Čtvrteční střelba v budově filozofické fakulty v centru Prahy je nejtragičtějším případem střelby v historii Česka. Útočník tam zastřelil 14 lidí, dalších 25 bylo zraněno. Mrtvý je i střelec, který po útoku spáchal sebevraždu. V sobotu 23. prosince Česko kvůli tragédii drželo státní smutek, vyhlásila jej vláda.

Video: Střelba na Filozofické fakultě UK v Praze (21. 12. 2023)

Střelba na Filozofické fakultě UK v Praze | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy