Lidé budou moci vystavovat plnou moc i elektronicky. Senát s tím souhlasil

ČTK ČTK
17. 4. 2024 11:58
Lidé budou moci vystavovat plnou moc i elektronicky. Senát s tím souhlasil

Lidé asi budou moci vystavovat plné moci nejen v papírové, ale také také v elektronické podobě, které budou v registru zastupování. Novinku přinese vládní novela zákona o základních registrech, kterou ve středu Senát schválil beze změn. Materiál nyní dostane k podpisu prezident.

Registr zastupování má lidem sloužit k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do něhož budou mít přístup další úřady. Lidé využijí systém v situaci, kdy budou někoho zastupovat nebo když udělí plnou moc někomu, kdo naopak bude zastupovat při kontaktu s úřady je, například účetní při podání daňového přiznání.

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že stát by měl registr spustit od července. Propojí se s dalšími systémy veřejné správy. "V první linii se nabízí ministerstvo dopravy a ministerstvo práce a sociálních věcí," řekl.

V registru zastupování bude plná moc až do jejího odvolání nebo do skončení platnosti. Budou v něm také formuláře plných mocí pro různé účely. Zmocnitel navíc může plnou moc kdykoli odvolat, papírový dokument však přetrvává. V případě digitálních plných mocí by takové případy podle vicepremiéra nastávat neměly. Přínosem je také zvýšení právní jistoty, uvedl Bartoš.

 

Právě se děje

Další zprávy