Libye chce, aby se v Česku školili její lékaři

ČTK ČTK
11. 7. 2012 17:52
Lze stavět na tradici vztahů ze sedmdesátých a osmdesátých let
Libye má za sebou parlamentní volby.
Libye má za sebou parlamentní volby. | Foto: Reuters

Praha - Libyjští lékaři a zdravotní sestry by se v budoucnu mohli začít školit v nemocnicích v Česku. Severoafrická země by stála také o to, aby v ní působili čeští zdravotníci, až se situace po pádu režimu Muammara Kaddáfího a po volbách stabilizuje.

Agentuře ČTK to řekl šéf kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička, který se v Tripolisu v úterý setkal s náměstkem libyjského ministra zdravotnictví.

"Česká republika, respektive bývalé Československo, má v Libyi výborný zvuk ještě ze 70. a 80. let, kdy u nás mnoho libyjských lékařů studovalo nebo pracovalo," uvedl Růžička. Mezi ty, kteří v Československu pobývali, patří podle něj i náměstek libyjského ministra zdravotnictví. Ten byl tehdy v Jablonci nad Nisou.

Česká strana předala zástupcům libyjské administrativy seznam s možnostmi spolupráce ve zdravotnictví i s českými firmami, které vyrábějí zdravotnickou techniku, polohovací lůžka či další vybavení. Podle Růžičky se při rozhovoru řešily "konkrétní prosby, přání a nabídky".

 

Padlo i pozvání do ČR pro libyjské ministry zdravotnictví, zahraničí a hospodářství, kteří usednou v nové vládě. 

Libye by stála o krátké i dlouhodobější stáže v Česku pro své lékaře a sestry. Zájem má ale i o české zdravotníky, kteří by působili přímo v tamních nemocnicích, a o spolupráci s českými firmami. O nich si libyjská strana vyžádala hned další informace.

Foto: Aktuálně.cz

Česká strana nabídla Libyi spolupráci ale nejen ve zdravotnictví. Zemi už dřív navštívili zástupci ministerstva dopravy a dopravních firem.

"Máme zájem. Je to země náročná, ale perspektivní. Tradice určitá tu je, na které se dá stavět. Peníze Libye v podstatě má, není asi třeba váhat s jejich využitím na oboustranně prospěšné projekty," řekl po příletu z Libye náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška.

Podle něj není důvod, aby se v severoafrické zemi "neuplatnily velké investiční celky" jako nové rafinérie či cementárny.

Situace v Libyi je zatím nestabilní. V sobotu se v zemi poprvé po čtyřech desetiletích konaly demokratické volby, z nichž by měl vzejít i nový kabinet. Podle průběžných výsledků zatím vítězí koalice Mahmúda Džibríla, který stál v čele vzbouřenecké vlády.

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy