Lex Babiš jde znovu před poslance. Nově mu kromě médií a veřejných zakázek chtějí zakázat i dotace

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 28. 6. 2016 14:15
Spornou novelu o střetu zájmů, která by výrazně omezila podnikání ministra financí Andreje Babiše, čeká ve středu druhé čtení. Na projednání čekají již starší návrhy, aby členové vlády nesměli vlastnit média, velké podíly ve firmách a aby se jejich společnosti nesměly hlásit do veřejných zakázek. Teď přibyl nový návrh - podle něj by firmy, které alespoň ze čtvrtiny vlastní ministr, neměly nárok na dotace ani investiční pobídky.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vládní strany se teprve pozvolna vzpamatovávají z koaliční krize, která vypukla kvůli reorganizaci policie, a už je před nimi další spor. Ve středu budou poslanci ve druhém čtení projednávat zákon o střetu zájmů, jenž může značně omezit podnikání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A sociální demokraté už dříve slíbili, že chtějí zákon co nejpřísnější.

Ve sněmovně už se sešlo několik návrhů, které by citelně zasáhly do byznysu Babišova holdingu Agrofert. Čerstvou novinkou je návrh opozičního poslance Martina Plíška z TOP 09, který zakazuje firmám, kde člen vlády drží více než čtvrtinu akcií, čerpat dotace a investiční pobídky.

"U těchto dotací záleží pouze na rozhodnutí příslušného státního orgánu, zda dotaci poskytne. A reálně hrozí, že úředník přihlédne k tomu, že jde o firmu ovládanou nebo vlastněnou členem vlády. To je nežádoucí a nepřípustné," myslí si Plíšek.

Další z jeho návrhů - aby firmy ze čtvrtiny vlastněné ministrem nesměly soutěžit o veřejné zakázky - podpořil i vlivný ústavně-právní výbor. O stopce pro veřejné tendry už se letos jednou neúspěšně jednalo, tehdy ale Babiše zachránila sociální demokracie právě s odkazem na to, že takové omezení patří do zákona o střetu zájmů. V úterý sociální demokraté návrh probírali na klubu a rozhodli se, že ho podpoří.

Žádná média, pane ministře

Sami sociální demokraté, respektive jejich poslanec Jan Chvojka přišli se dvěma návrhy, které míší i na Andreje Babiše. Podle nich člen vlády nesmí vlastnit více než 40 % akcií firmy. A vůbec žádný podíl v médiích - Babišův Agrofert přitom vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a vlastní i rádio Impuls.

Vztahy ve firmách by ministr musel upravit do 60 dnů od nástupu do funkce. Pokud by tak neučinil, hrozilo by mu, že přijde o zisk z dané firmy. Už v úterý ale Chvojka oznámil, že tento trest zmírní. "Došel jsem k závěru, že by to mohlo vzbuzovat otázky o ústavnosti tohoto návrhu," komentoval to Chvojka. Ministrům tak bude hrozit maximálně to, že nebudou moci ve firmě vykonávat hlasovací práva.

Novinky by platily až od příštího volebního období. Babiš tvrdí, že ho zákon ušitý proti jeho podnikání nechává chladným. "Mně je to jedno. Pokud mají pocit, že musí dělat zákony proti Babišovi, tak mně to v kampani jenom pomůže," řekl Babiš v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Zároveň ale tvrdí, že o podnikání v médiích, které mu hodlá ČSSD zakázat, by přišel nerad. "Jsem s tím spokojený. Nebudu celý život v politice a média jsou zajímavá, je tam potenciál. Je to byznys, který se mění a vydělává peníze," dodal Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy