Léky zdražily, pacienti ale neprotestují

Zdeněk Mihalco, ČTK
1. 8. 2006 17:00
Česko - Začala platit vyhláška, která upravuje výši lékárenských marží a zvyšuje doplatky léků. Většina pacientů změny nezaznamenala.

Ráno v bruntálské lékárně jako každé jiné. Fronta a nákupy ve velkém. Nikdo se nerozčiluje. Většina nakupujících si nevšimla, že platí za léky jinou cenu než při minulé návštěvě. Rozdíl v doplatcích nepoznali. Jen jeden pacient se ptal: "To už zase platím víc?" Lékárnice mu vysvětlila změnu ve výši doplatku. Zákazník si povzdechl a zaplatil.

Drahé léky zlevní

Ceny léků se ode dneška řídí novým systémem obchodní přirážky. Dosud byla marže na všechny léky 29 procent, nyní je na levné léky do 150 korun 33 procent a postupně klesá až na deset procent u přípravků nad 5000 korun.

Úprava je tedy výhodná pro pacienty, kteří užívají drahé léky.

Vyšší marže u levných léků by podle ministerstva měly pomoci malým lékárnám, které vydávají většinou levné přípravky. S tím souhlasí i členka předsednictva České lékárnické komory Leona Štěpková, která vlastní lékárnu v severočeských Hostomicích.

Venkovským lékárnám nová vyhláška pomůže.
Venkovským lékárnám nová vyhláška pomůže. | Foto: Aktuálně.cz

Změna marží lékárníků se pacientů příliš nedotkne. Například paralen zdražil o několik haléřů, ibalgin o korunu. Naopak některé drahé léky výrazně zlevnily. Lidé si ale podstatně připlatí za léky na hubnutí.

Doplatky vyšší až o čtvrtinu

Od srpna se ale nemění jen výše marží, ale i výše doplatků. Tato změna se zákazníků dotkne výrazněji.

"Bohužel se to dotkne většiny pacientů," říká Hana Barotová, lékárnice z Bruntálu. Podle ní se doplatky na některé léky zvýšily o desítky až stovky korun. "Za dnešní den přišla jen jedna paní, které se doplatek za lék snížil. Jinak všichni dopláceli více," potvrdila Leona Štěpková z Hostomic.

Pracovnice lékárny v Třeboni porovnává: "Na ibalgin pacienti dříve dopláceli 6 korun, nyní je to 24 korun. Doplatky na léčbu kardiovaskulárních chorob se zvedly o přibližně 30 až 40 korun."

Mluvčí České lékárnické komory Jan Horáček odhaduje, že výše doplatků stoupla zhruba o čtvrtinu.

Proč se doplatky zvyšují? Ministr zdravotnictví David Rath prosadil od srpna snížení úhrad léků z pojištění. Chce tím donutit farmaceutické firmy, aby zlevnily. Až třetinu přípravků podle ministerstva prodávají v Česku dráž než v jiných zemích.

Farmaceutické společnosti se skutečně chystají některé léky zlevnit, změny se však hned neprojeví.

Se změnou nesouhlasí Česká lékárnická komora. Mluvčí Jan Horáček tvrdí: "Dvě miliardy doplatí pacienti." Podle něj zatím přispívali na doplatcích šest miliard korun ročně, teď to bude osm miliard.

V naprosto převládajícím počtu případů platí, že případné vyšší doplatky pacientů nejsou ovlivněny nízkou úhradou pojišťoven, ale neochotou výrobců skoncovat s nepřiměřeně vysokými zisky v Česku, píše ministerstvo zdravotnictví v tiskovém prohlášení.
V naprosto převládajícím počtu případů platí, že případné vyšší doplatky pacientů nejsou ovlivněny nízkou úhradou pojišťoven, ale neochotou výrobců skoncovat s nepřiměřeně vysokými zisky v Česku, píše ministerstvo zdravotnictví v tiskovém prohlášení. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Mně hlavně vadí, že ministerstvo pacientům zdražení nepřizná a veřejnost neinformuje," říká Leona Štěpková z České lékárnické komory.

Podle statistiky státního ústavu ÚZIS stoupla v první polovině roku spoluúčast pacientů na předepsaných lécích o 14 procent.

Podle ministerstva zdravotnictví však vyhláška zajišťuje plnou úhradu alespoň jednoho léku ve všech základních terapeutických skupinách.

Lékárníci pracovali i v noci

Ceny se od srpna změnily u téměř všech z asi 10 tisíc v Česku prodávaných přípravků.

Většina lékárníků přeceňovala zboží přes noc. "My máme vše přes počítač, nám to tolik práce nedalo," řekla Drahomíra Záhorková, majitelka lékárny ve Strakonicích.

Lékárníci si stěžují,  že ministerstvo podalo lékárnám podklady ke změnám cen pozdě. Na špatnou informovanost si stěžují i lékaři. "Informovanost ze strany ministerstva je nevyhovující. Přál bych si, abych jednou nemusel stále někam volat a zjišťovat na internetu, co a jak se změnilo, ale abych se mohl plně věnovat pacientům," prohlásil soukromý chirurg Yifru Assefa

O změnách cen léků dopředu nevěděla ani většina pacientů. Lékaři nezaznamenali, že by lidé ve velkém chtěli předepisovat léky dopředu. "Já jsem však na tuto změnu zákazníky připravovala a doporučovala jim, aby si nechali napsat některé léky předem," řekla bruntálská lékárnice Hana Barotová.

 

Právě se děje

Další zprávy