Léky u benzínek zatím nekoupíte

Zdeněk Mihalco
15. 6. 2006 17:00
Praha - Rohlíky, párky, sušenky a vedle nich v regálu paralen a brufen. Tak měl podle některých médií ode dneška vypadat prodej léků. Uvnitř: ANKETA

Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví ale nic takového neumožňuje.

Pokud budete mít horečku nebo vás začne bolet v krku, v supermarketu či na benzínce nepochodíte. Budete muset zamířit na stejné místo jako dřív. Do lékárny.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil ředitel odboru zdravotní péče a farmacie Ministerstva zdravotnictví Jaroslav Štrof.

Pumpaři o prodej léků zatím nestojí

Teoreticky byl prodej takzvaných vyhrazených léků například na čerpací stanicích možný i před začátkem platnosti nové vyhlášky, konkrétně od roku 1998. Kritéria pro prodej léčiv jsou však zatím přísná. Za pultem benzínky by musel stát speciálně vyškolený pracovník, zařízení by navíc muselo splňovat přísná hygienická kritéria.

Majitelům supermarketů nebo čerpacích stanic se však vytvoření takových opatření nevyplatí. Zisk, který by plynul z prodeje léků, by byl minimální.

Ministerstvo obviňuje některá média, že kolem nové vyhlášky dělají zbytečný humbuk. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba si však myslí, že podíl na nejasnostech okolo nových vyhlášek má i samo ministerstvo. "Ministerstvo zdravotnictví šíří pomatené informace," říká Chudoba.

Špatné informovanosti se nevyhnul ani ministr zdravotnictví David Rath, který prohlašoval, že nová vyhláška je velkým posunem."Volnému prodeji léků u pump nic bránit nebude," tvrdil. Realita je však opačná.

Infobox

V SOUVISLOSTECH

Léky přinese pošťák

Co tedy nová vyhláška mění? Nemocní si mohou nechat zaslat některé volně prodejné léky poštou. Seznam lékáren, které budou oprávněné tuto službu nabízet, bude zveřejněn na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz).

Česká lékárnická komora ale předem varuje zákazníky před podvodníky, kteří jim mohou nabízet některé léky prostřednictvím internetu.

Vyhláška umožňuje také vznik takzvaných výdejen, které nemusejí splňovat tak přísná kritéria jako ostatní lékárny. Podle ministerstva má tato úprava umožnit zvýšení počtu lékáren na venkově.

Léky se nově mohou prodávat samoobslužným způsobem, ale pouze ve farmaceutických zařízeních k tomu určených. Většina majitelů lékáren však o takovém způsobu prodeje neuvažuje. "Žádné regály nechystáme. Novou vyhláškou se pro nás nic nemění," říká lékárnice Dana Ratličová z Jablonce nad Nisou.

Helena Třísková, lékárnice z Velká Bystřice u Olomouce, dodává: "Naši činnost negativně ovlivňují jiné kroky ministra zdravotnictví. Tato vyhláška proti jeho ostatním nápadům nemá žádný význam."

Paralen v samoobsluze? V budoucnu ano

Ministerstvo zdravotnictví však chce umožnit nemocným snadnější přístup k některým léčivům podobně, jako tomu je v některých zemích Evropské unie. Léky se tak časem mohou v regálech obchodů skutečně objevit.

"Pokud by vzrostla poptávka ze strany zákazníků a zákon by to umožňoval, uvažovali bychom i o prodeji léčiv," prohlásil tiskový mluvčí společnosti Delvita Petr Uchytil.

"Do budoucna opravdu chceme umožnit prodej léků, které nejsou na předpis, všem obchodům," potvrdil Vítězslav Klíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Zatím si v běžné samoobsluze můžete koupit leda bylinkový čaj.

 

Právě se děje

Další zprávy