Experti tak interpretují podpis ministra Davida Ratha pod lékovou vyhláškou, která bude platit od 1. srpna.
Ministr zdravotnictví Rath chce snížit výdaje na léky, nová vyhláška má ušetřit dvě miliardy korun. Proto nařizuje pojišťovnám, aby platily za léky výrobcům méně než dosud. Pacientům hrozí, že budou muset uhradit zbytek. To však Rath vylučuje: "Doplatky se nezvýší," tvrdí a očekává, že firmy budou dávat léky laciněji.
Statistická data i názory odborníků ministrův výklad zpochybňují. Nutnost šetřit přitom nikdo nepopírá.
"Češi jsou ve spotřebě léků opravdu třetí v Evropě po Francouzích a Maďarech," potvrzuje potřebu úspor ředitel poradenské firmy Infopharm Josef Suchopár. Snahu šetřit vítá, vadí mu však, že ministerským škrtům chybí koncepce.
"Mělo by se jasně určit, jestli se má doplácet spíše za drahé, nebo laciné léky, za léky nezbytné k záchraně života, anebo za ty ostatní," doporučuje Suchopár. Ministerská vyhláška se však podle něj neřídí podle žádných pravidel.
Suchopár to dokazuje na léku, který prokazatelně snižuje úmrtnost při srdečním selhání. Denní dávka přijde na pět korun, pojišťovny však smějí hradit jen čtyři koruny. "Nechápu důvod, proč ho nehradíme, když pojišťovny platí úplné zbytečnosti," říká expert.
Doplatky rostou už od ledna
Znalci nepochybují, že doplatky porostou a že to poznají především staří lidé a rodiny s dětmi. Český statistický úřad upozornil, že jejich výdaje se s dosud nevídanou rychlostí zvýšily už počátkem roku, kdy začala platit první léková vyhláška ministra Ratha. Například důchodci platili proti stejnému období loňského roku víc o 12 procent.
Doplatky vyrostly i přesto, že se nečekaně rychle snížila spotřeba léků, podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv o 16 procent. Výrobci přitom žádali za jednotlivé přípravky méně než dosud.
"Je jasné, že pacientům byly nějaké léky odepřeny. Otázka je, jak se to projeví na jejich zdravotním stavu," říká Tomáš Cikrt, který řídí zastřešující organizaci pacientů Koalice pro zdraví. Podle něho si nejčastěji stěžovali lidé s rakovinou, roztroušenou sklerózou, diabetici a pacienti trpící depresemi.
"Poplatky se budou zvyšovat i po nové vyhlášce. Také není pravda, že v každé skupině léků je alespoň jeden plně hrazený," předpovídá další potíže Stanislav Konštacký, lékový expert z České lékařské společnosti.
Suchopár míní, že poplatky v druhém pololetí porostou ještě rychleji než dosud.
Trend nabírá na síle
Už dnes je v Česku přes vysokou spotřebu obtížný přístup k lékům, zvláště těm nejnovějším. Podle studie Euro Health Consumer Index 2006 se Češi v tomto ohledu v Evropské unii dělí o poslední příčku s Litevci, Lotyši, Malťany a Poláky.
Cikrt přitom upozorňuje, že lékové vyhlášky nejsou jediným Rathovým krokem, které zhoršuje dostupnost léků. "Doplatky mohou přivést jednotlivce do neřešitelných situací, z hlediska kvality péče jsou ale horší lékové limity pro lékaře," říká.
Ministr Rath od ledna zavedl hranici, kterou ambulance ani nemocnice nesmějí při předepisování léků překročit, jinak je čeká pokuta ve výši ceny léku. "Pacienti vidí, že jim lékaři dávají lacinější přípravek, a nemohou si být jisti, že jim změna bude prospěšná," popisuje nejistotu občanů Cikrt.
O tom, že limity mohou dostupnost léků omezit, nepochybuje ani lékař Konštacký.
Brusel hrozí
Proti snížení úhrad od pojišťoven tradičně protestují zahraniční výrobci léků. Jejich sdružení MAFS opakovaně napadá skutečnost, že se ministři neřídí transparenční směrnicí Evropské unie. Ta předepisuje, aby úředníci předem stanovili pravidla, podle kterých se budou rozhodovat.
"Čeští diplomaté v květnu v Bruselu slíbili, že do podzimu nepřípustnou praxi změní. Nová vyhláška je porušením slibu," říká dnes ředitelka sdružení MAFS Jana Mikotová.
Komise tedy může předvolat do Bruselu už na podzim přímo českého ministra. Pokud neposkytne uspokojivé vysvětlení, rozhodne Evropský soudní dvůr o pokutě pro Čechy.