Praha - Soukromí lékárníci se rozhodli u krajských úřadů přihlásit o třicetikorunové poplatky, které u nich nadále musí - narozdíl od lékáren u krajských nemocnic - platit pacienti.
Soukromé lékárny argumentují tím, že je sice kraj nespravuje, ale registruje. Lékárníci napsali na krajské úřady dopisy a chtějí návod, jak se mohou do systému vracení zdravotnických poplatků také přihlásit.
"Kraje deklarovaly vracení poplatků jako dar pacientům. Je přece lhostejné, kde si pacient tento dar vyzvedne," říká prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Středočeský kraj, který poplatky jako první od Nového roku zrušil, ale nehodlá soukromým lékárnám vyhovět.
"Doporučuji lékárníkům obrátit se na ministra Julínka, aby zrušil všechny poplatky. Tím by se tyto problémy vyřešily," vzkázal středočeský hejtman David Rath.
Lékárnická komora pro takový případ zvažuje žaloby v České republice i právní podání k evropským institucím. "O dalším postupu se rozhodneme tento týden na jednání představenstva," upřesňuje Havlíček.
Jednotliví lékárníci už jsou v rozhodování dál a žádají komoru o právní pomoc.
"Jedna z kolegyň podává podnět Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, žalobu na Českou republiku kvůli nerovným podmínkám v podnikání a žalobu na krajské úřady kvůli diskriminaci vybraných zdravotnických zařízení."
Komora zatím nedovede odhadnout, jestli pět krajských lékáren ve středních Čechách zvládne nápor zákazníků. "První skutečně pracovní den je až dnes. Uvidíme. Hlavním úkolem nemocničních lékáren je zásobovat nemocnici, ne vydávat léky. Personálně na to nejsou připraveni," říká šéf lékárníků.
Provoz podle něj zdržuje i vyplňování darovacích smluv, kterou musí podepsat každý zákazník, který nechce poplatek zaplatit.
Čtěte blog středočeského hejtmana Davida Ratha na Aktuálně.cz | |
Čtěte blog náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně |
Jaké máme mít zdravotnictví? Hledali jste odpověď |