Léčebné konopí bude možné dovézt, předepsat ale ne

Jakub Novák
13. 11. 2013 19:15
Ani po sedmi měsících nemohou doktoři využít registr umožňující léčebné konopí předepsat.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Legalizaci marihuany pro lékařské potřeby komplikuje jeden důležitý nedostatek. Ani po sedmi měsících od doby, kdy novela vešla v platnost, stále není - a ještě nějaký čas nebude - možné konopí legálně předepsat.

Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž nebyl doposud schopen dostát závazkům, které mu výše zmíněná novela uložila. Řeč je zejména o registru pro léčivé přípravky s omezením, bez něhož nemohou lékaři léčebné konopí předepsat.

A bez předpisů si pro něj nikdo do lékárny nepůjde, takže lékárna nebude mít důvod jej odebírat. Pacienti tak zůstanou odkázáni na ilegální samopěstitelství nebo černý trh, který jim v takovém případě bohužel podá pomocnou ruku ochotněji než stát.

"Jedním z důvodů, proč doposud nikdo léčebné konopí nepředepsal, je ten, že více než půl roku poté, co tento zákon platí, tak SÚKL tento registr ještě nezprovoznil. To je momentálně největší problém léčebného konopí - něco, co předpokládá zákon, něco, bez čeho já nemůžu žádnému pacientovi konopí předepsat, protože bych se dopustil trestného činu," říká lékař Tomáš Zábranský z Centra adiktologie 1. lékařské fakulty Psychiatrické kliniky Univerzity Karlovy v Praze.

"SÚKL i ministerstvo zdravotnictví v této věci chronicky mlží. Oni měli mít k prvnímu dubnu spuštěný tento specifický registr - a je jedenáctého listopadu a ten registr spuštěný není, přitom ten zákon je v tomto velmi specifický. Oba tyto úřady tu už sedm měsíců nenaplňují zákon - a jsem moc zvědavý, kdy k tomu bude někdo hnán k odpovědnosti," dodává.

SÚKL v tomto případě jakoukoli vinu odmítá a odvolává se na nutnost počkat na zavedení příslušných prováděcích předpisů.

"V souvislosti s konopím pro léčebné použití byla v tomto roce novelizována řada zákonných a podzákonných předpisů a poslední z nich vešel v platnost na konci srpna tohoto roku. V té chvíli mohl začít SÚKL zapracovávat všechny nově vzniklé požadavky zákona do registru tak, aby fungoval v souladu s aktuálně platnou legislativou," hájí se lékový ústav ústy své mluvčí Lucie Šustkové.

Skrytý půvab byrokracie

"Během měsíce září SÚKL veškeré nově vzniklé požadavky zákona zapracoval a takto upravenou verzi registru zpřístupnil pro vývoj a testovaní společnostem vyvíjejícím lékárenské, nemocniční a ambulantní softwary. Ze strany SÚKL je tedy vše připraveno a aktuálně záleží především na jednotlivých společnostech, jak rychle budou schopny změny zapracovat," dodává.

Podle Šustkové však není SÚKL oprávněn vyjadřovat se k tomu, jak dlouho bude společnostem zapracování změn trvat, úřad však jejími ústy odhaduje dva až tři měsíce od chvíle, kdy byla aktualizovaná verze registru zpřístupněna (tedy na konci září tohoto roku).

Jakákoli nová legislativní úprava nebo neočekávané komplikace mohou skutečný termín odsouvat do nedohledna.

Problém? Nebo ne?

Trochu absurdní je fakt, že samo ministerstvo zdravotnictví si problému s dosavadním nefungujícím registrem není vědomo. "Předepisování konopí pro léčebné použití už nic nebrání a mělo by být v lékárnách k dostání na elektronický recept od prosince letošního roku," reagovala na dotaz Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Foto: Aktuálně.cz

Podle Zábranského si zmíněný registr vymínila zejména policie, vedená snahou zabránit vícenásobnému předepisování léčebného konopí několika lékaři jednomu pacientovi.

"Policie si to vyžádala proto, aby tam nebyla možná takzvaná dvojitá preskripce - to znamená, aby nedošlo k překročení indikované dávky a nedocházelo k tomu, čemu Angličané říkají ´doctor shopping´, kdy si pacient obejde šest lékařů, kteří o sobě vzájemně nevědí, a od každého si nechá napsat nějakou dávku. Ono se to děje typicky u starších dam a benzodiazepinu v České republice, ve Spojených státech potom třeba s léky proti bolesti," vysvětluje motivaci policistů Zábranský.

Kontrola počtu dávek

Sama policie se však k němu přímo nedostane - pouze v případě, že někde zabaví konopí, o němž daný člověk prohlásí, že ho využívá k léčbě, může na spravující úřad, kterým je již zmíněný SÚKL, podat dotaz, zda je daný člověk v této databázi, nebo nikoli.

Zábranský také doplňuje, že tento registr data nearchivuje a průběžně - po uplynutí nezbytně nutné doby - je promazává.To ale přesto není vše - průtahy s přípravou registru totiž nejsou jedinou překážkou na cestě léčebného konopí k pacientům (i když jsou překážkou aktuálně rozhodující). Tou další je otázka finanční dostupnosti léčebného konopí.

"Platí se jiné léky, konopí se platit nebude"

Jen několik týdnů po vstoupení novely zákona o léčivech totiž přišel SÚKL s Opatřením obecné povahy (OOP), rozšiřujícím počet položek nehrazených ze zdravotního pojištění - a mezi nově zařazené položky zařadil mimo jiné také léčivé přípravky obsahující konopí pro léčebné účely.

Stručně řečeno - když už by se léčebné konopí k nemocnému dostalo, musel by si ho v plné výši hradit sám. Proč takto SÚKL postupuje, je otázkou, každopádně má v této věci podporu ze strany ministerstva.

Foto: Aktuálně.cz

"U všech indikací, u nichž připadá použití léčebného konopí  v úvahu, existují jiné přípravky, které jsou zdravotními pojišťovnami již hrazeny. U konopných preparátů navíc nebyly jasně klinicky prokázány jejich příznivé léčebné účinky. O hrazení léčebného konopí ze zdravotního pojištění se tedy zatím neuvažuje," konstatuje Plívová.

Proč?

V rámci své přednášky na právě proběhlém Cannafestu Běláčková mimo jiné zmínila svou zkušenost s jednáním se zástupci jednotlivých organizací - a zatímco například ze strany policie či Národní protidrogové centrály (a před personální obměnou též ze strany SÚKLu) byla znát vstřícnost k řešení této problematiky, narážela jednání pracovních skupin zejména na postoj úředníků ministerstva zdravotnictví.

Dopis exministra Leoše Hegera
Dopis exministra Leoše Hegera | Foto: Aktuálně.cz
Dopis exministra Leoše Hegera
Dopis exministra Leoše Hegera | Foto: Aktuálně.cz

Dobře to ilustruje například dopis exministra Leoše Hegera tehdejšímu děkanovi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (a budoucímu rektorovi téže univerzity) Tomáši Zimovi z května roku 2011.

Podle ministra zdravotnictví nebyl o léčbu konopím ze strany odborné veřejnosti zájem, a proto nebude dále legislativně řešena (to se nakonec podařilo zvrátit iniciativou lékařů, pacientů a aktivistů, Peticí za léčebné konopí, s níž se ztotožnili poslanci napříč politickým spektrem v čele s tehdejší předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou).

Úřednická migrace

Přístup ze strany SÚKLu se přitom změnil po personálních změnách, které tam nastaly - nejprve exministr Heger v únoru loňského roku nečekaně odvolal šéfa úřadu Martina Beneše, kterého v květnu, po vítězství ve výběrovém řízení, nahradil Pavel Březovský.

Realizaci nezbytných legislativních úprav na poslanecké úrovni zaštítila Miroslava Němcová (ODS).
Realizaci nezbytných legislativních úprav na poslanecké úrovni zaštítila Miroslava Němcová (ODS). | Foto: Vojtěch Marek

Samotný lékový ústav potom v letošním roce zažil nezvyklý příliv lidí právě z ministerstva zdravotnictví, jak na svých webových stránkách popsal například Medical Tribune.

Na SÚKL se podle něj přesunul například někdejší náměstek Petr Nosek a kromě něj odešlo od začátku letošního roku více než dvacet dalších zaměstnanců ministerstva, včetně ředitele odboru farmacie Filipa Vrubela a řady dalších vysoce postavených úředníků ministerstva.

 

Právě se děje

Další zprávy