Laureát Ceny VIZE 97 Snyder: Nutností je přijmout historickou odpovědnost

ČTK ČTK
5. 10. 2015 19:19
Významný americký historik Timothy Snyder v pondělí převzal Cenu VIZE 97. V projevu vyzval k solidaritě a zdůraznil nutnost přijetí pravdivého příběhu vlastní historie. Přistoupit na lživou interpretaci konfliktu na Ukrajině přirovnal k postoji západních zemí během Mnichovské dohody v roce 1938. "Je to stejný druh báchorky, jakou si západní demokracie namlouvaly, když zradily Československo. Pro Čechy přijetí takových lží znamená totéž, co být na straně Západu během Mnichova," řekl.
Americký historik Timothy Snyder přebírá od Dagmar Havlové Cenu VIZE 97.
Americký historik Timothy Snyder přebírá od Dagmar Havlové Cenu VIZE 97. | Foto: ČTK

Praha - Současnou uprchlickou krizi a potřebu solidarity, historické paměti a odpovědnosti na evropském kontinentu připomněl při převzetí Ceny VIZE 97 mezinárodně uznávaný americký historik Timothy Snyder. Ocenění mu udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových jako význačnému mysliteli, který překračuje tradiční rámec vědeckého poznání. Snyder ji převzal dnes v bývalém kostele Pražská křižovatka v den nedožitých 79. narozenin českého prezidenta Václava Havla.

"Evropa je závislá na solidaritě a solidarita je závislá na pravdě. Lživá destrukce odpovědnosti může zajít tak daleko, že zničí evropský systém jako takový," řekl česky v projevu. Profesor Snyder vyučuje na Yaleově univerzitě dějiny střední a východní Evropy a věnuje se zejména holokaustu.

Velká část problému se současnou uprchlickou krizí sice leží podle Snydera mimo dosah Evropanů, avšak Evropané jsou podle něj schopni rozhodnout se, zda poví pravdu o své vlastní historii. Domnívá se, že by bylo dobré, kdyby si společnosti s výjimkou Německa lépe uvědomovaly, jak se jejich vůdci chovali ve 30. a 40. letech 20. století během židovské uprchlické krize, jež předcházela holokaustu.

"Slýchávám argument, že tyto země - Slovensko, Maďarsko, Česká republika - nemohou přijímat migranty, jelikož jsou homogenní. To je však argument, jejž mohou oprávněně použít lidé, kteří jsou ochotni přijmout odpovědnost za to, jak se tyto země staly homogenními," poznamenal.

Historická odpovědnost

Také ruská válka proti Ukrajině je podle něj válkou s historickou odpovědností. Přijmout lži, že Ukrajina byla rozdělena, že došlo k převratu, že se vlády zmocnili nacionalisté a že neexistuje žádný ukrajinský stát, znamená podle něj připojit se k agresi a učinit její vyřešení ještě komplikovanějším.

Znamená to podle něj také propůjčit se nepravdivé báchorce, která vyústí v tisíce mrtvých a miliony uprchlíků. "Je to stejný druh báchorky, jakou si západní demokracie namlouvaly v roce 1938, když v Mnichově zradily Československo. Pro Čechy přijetí takových lží znamená totéž, co být na straně Západu během Mnichova," míní.

Občanská společnost se podle Snydera musí vždy opírat o pravdu a pravda začíná jako boj slabého proti silnému. Ani historie se neobejde bez hledání pravdy, i když toto hledání nemá konce a žádná pravda nikdy není konečná. Nebýt názorů a příkladu Havla a mnoha dalších Čechů, Poláků, Ukrajinců a Rusů, které Snyder obdivuje, nikdy by se prý nestal historikem a rozhodně ne tím typem historika, kterému byla udělena tato cena. Přijal ji s hlubokou vděčností, řekl.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
Další zprávy