Laureát Ceny VIZE 97 Snyder: Nutností je přijmout historickou odpovědnost

ČTK ČTK
5. 10. 2015 19:19
Významný americký historik Timothy Snyder v pondělí převzal Cenu VIZE 97. V projevu vyzval k solidaritě a zdůraznil nutnost přijetí pravdivého příběhu vlastní historie. Přistoupit na lživou interpretaci konfliktu na Ukrajině přirovnal k postoji západních zemí během Mnichovské dohody v roce 1938. "Je to stejný druh báchorky, jakou si západní demokracie namlouvaly, když zradily Československo. Pro Čechy přijetí takových lží znamená totéž, co být na straně Západu během Mnichova," řekl.
Americký historik Timothy Snyder přebírá od Dagmar Havlové Cenu VIZE 97.
Americký historik Timothy Snyder přebírá od Dagmar Havlové Cenu VIZE 97. | Foto: ČTK

Praha - Současnou uprchlickou krizi a potřebu solidarity, historické paměti a odpovědnosti na evropském kontinentu připomněl při převzetí Ceny VIZE 97 mezinárodně uznávaný americký historik Timothy Snyder. Ocenění mu udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových jako význačnému mysliteli, který překračuje tradiční rámec vědeckého poznání. Snyder ji převzal dnes v bývalém kostele Pražská křižovatka v den nedožitých 79. narozenin českého prezidenta Václava Havla.

"Evropa je závislá na solidaritě a solidarita je závislá na pravdě. Lživá destrukce odpovědnosti může zajít tak daleko, že zničí evropský systém jako takový," řekl česky v projevu. Profesor Snyder vyučuje na Yaleově univerzitě dějiny střední a východní Evropy a věnuje se zejména holokaustu.

Velká část problému se současnou uprchlickou krizí sice leží podle Snydera mimo dosah Evropanů, avšak Evropané jsou podle něj schopni rozhodnout se, zda poví pravdu o své vlastní historii. Domnívá se, že by bylo dobré, kdyby si společnosti s výjimkou Německa lépe uvědomovaly, jak se jejich vůdci chovali ve 30. a 40. letech 20. století během židovské uprchlické krize, jež předcházela holokaustu.

"Slýchávám argument, že tyto země - Slovensko, Maďarsko, Česká republika - nemohou přijímat migranty, jelikož jsou homogenní. To je však argument, jejž mohou oprávněně použít lidé, kteří jsou ochotni přijmout odpovědnost za to, jak se tyto země staly homogenními," poznamenal.

Historická odpovědnost

Také ruská válka proti Ukrajině je podle něj válkou s historickou odpovědností. Přijmout lži, že Ukrajina byla rozdělena, že došlo k převratu, že se vlády zmocnili nacionalisté a že neexistuje žádný ukrajinský stát, znamená podle něj připojit se k agresi a učinit její vyřešení ještě komplikovanějším.

Znamená to podle něj také propůjčit se nepravdivé báchorce, která vyústí v tisíce mrtvých a miliony uprchlíků. "Je to stejný druh báchorky, jakou si západní demokracie namlouvaly v roce 1938, když v Mnichově zradily Československo. Pro Čechy přijetí takových lží znamená totéž, co být na straně Západu během Mnichova," míní.

Občanská společnost se podle Snydera musí vždy opírat o pravdu a pravda začíná jako boj slabého proti silnému. Ani historie se neobejde bez hledání pravdy, i když toto hledání nemá konce a žádná pravda nikdy není konečná. Nebýt názorů a příkladu Havla a mnoha dalších Čechů, Poláků, Ukrajinců a Rusů, které Snyder obdivuje, nikdy by se prý nestal historikem a rozhodně ne tím typem historika, kterému byla udělena tato cena. Přijal ji s hlubokou vděčností, řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy