Kvůli amnestii žaluje Hasenkopf Zemana i Mynáře

ČTK ČTK
29. 11. 2013 17:20
Požaduje "veřejné uvedení věci na pravou míru" a milionové odškodnění.
Pavel Hasenkopf.
Pavel Hasenkopf. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf zažaloval prezidenta Miloše Zemana, jeho kancléře Vratislava Mynáře a prezidentskou kancelář kvůli tvrzení, že je spoluautorem novoroční amnestie.

V žalobě na ochranu osobnosti požaduje "veřejné uvedení věci na pravou míru" a finanční zadostiučinění ve výši jednoho milionu korun.

V pátek to napsal na svém facebookovém profilu. Mynář však na svém tvrzení trvá a má pro něj prý i důkazy.

Hasenkopf dlouhodobě uvádí, že se na podobě amnestie exprezidenta Václava Klause nepodílel. Vadí mu, že ho Mynář v dubnovém rozhovoru pro deník Právo veřejně označil společně s Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem za jednoho ze tří "spoluotců" amnestie.

Toto tvrzení později převzal i prezident Zeman, který navíc Hasenkopfa výslovně označil za hlavního autora kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let.

Hasenkopf prý žalobu na ochranu osobnosti sestavoval od srpna do října poté, co se mu Mynář odmítl omluvit a sdělit mu jména zaměstnanců prezidentské kanceláře, kteří jej označili za spolutvůrce amnestie. Dokument, kterým se bude zabývat pražský městský soud, má podle Hasenkopfa 58 stran a 15 příloh. Jeho text chce právník zveřejnit až u soudu, nikoliv předem přes média.

Mynář: Trvám si na svém

Mynář na informaci o žalobě reagoval tak, že obrátit se na soud je právem každého občana. "Na svém tvrzení ale trvám. Plnil jsem úkol pana prezidenta. Autorství pana Hasenkopfa jednoznačně vyplývá z materiálů, které mi sám pan Hasenkopf předal," řekl ČTK.

Dodal, že konkrétnější nebude, protože nechce své trumfy vytahovat před případným konáním soudního sporu.

Potvrdil, že Hasenkopfovu výzvu k omluvě odmítl už na jaře. "Nejsem zase tak ješitný, abych se neomluvil, kdybych někomu ublížil. V tomto případě ale k omluvě není důvod," uzavřel.

Hasenkopf ve svém statusu na Facebooku, na který upozornil server Novinky.cz, obsáhle vysvětluje, proč žalobu nepodal dřív.

Žalobu měly zdržet volby

Vedle pokusu o mimosoudní smír s Mynářem a skutečnosti, že obsáhlá žaloba vznikala postupně, prý sehrálo roli i to, že Mynář kandidoval ve volbách do Sněmovny za SPOZ. "Kdybych žalobu podal tehdy, nezbavil bych se podezření, že se tím snažím ovlivnit výsledky voleb," napsal právník. Poslední odklad pak prý zapříčinila nemoc Miloše Zemana.

Doplnil, že v souvislosti s autorstvím amnestie stále zvažuje podání trestního oznámení pro pomluvu, a to nikoliv na Zemana či Mynáře, ale na "někoho uvnitř Kanceláře prezidenta republiky", kdo Mynáře ohledně autorství amnestie uvedl v omyl. "Myslím si, že v době, kdy mne označili za jednoho ze spoluotců amnestie, tomu skutečně sami věřili," podotkl.

Hasenkopf, Koudelka, nebo někdo jiný?

O otázce autorství aboličního článku amnestie se Hasenkopf na jaře přel s právníkem Zdeňkem Koudelkou, který v době vyhlášení amnestie působil na ministerstvu spravedlnosti. Hasenkopf tvrdí, že finální verze amnestie vzešla z počítače s označením "koudelka".

Koudelka již dříve autorství aboličního článku amnestie odmítl. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uváděl, že amnestie vznikala "určitou skládačkou" a podílelo se na ní více lidí včetně Hasenkopfa a Koudelky.

Koudelka je oficiálně zaměstnancem Nejvyššího státního zastupitelství, šéf zastupitelství Pavel Zeman ale ČTK nedávno řekl, že ho v budově úřadu již dva roky neviděl. V současné době prý v rámci stáže působí na Justiční akademii.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy