Symfonický orchestr PKF zahajuje dvacátou sezonu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 10. 2013 13:44
V Rudolfinu zazní díla Mahlera, Martinů a Vranického.
Foto: PKF

Praha - Přední český orchestr PKF - Prague Philharmonia 2. října ve Dvořákově síni Rudolfina otevře svou jubilejní dvacátou sezonu. Těleso, které před nedávnem změnilo původní název Pražská komorní filharmonie, do ní vstoupí nejen s novým jménem, ale také novým vizuálním stylem a dramaturgií. Na zahajovacím koncertu doprovodí Pražský filharmonický sbor a předního norského barytonistu Auduna Iversena.

Zazní díla tří osobností české klasické hudby; od Gustava Mahlera Písně potulného tovaryše, Polní mše od Bohuslava Martinů a Symfonie charakteristická pro mír s Republikou francouzskou od Pavla Vranického.

"Vstupujeme do jubilejní sezony směle a originálně. Náš zahajovací koncert obsáhne hudbu nejrůznějších stylových epoch, a tudíž bude maximálně kontrastní," uvedl šéfdirigent filharmonie Jakub Hrůša.

Zahajovací koncert se bude vysílat do evropské rozhlasové sítě EBU. Orchestr patří k nejuznávanějším hudebním tělesům v České republice, jako doprovod je často vyhledávaný i světovými operními hvězdami.

Ve změně názvu spojil orchestr původně neoficiální zkratku - PKF - a název užívaný pro zahraniční styk. Vedení ansámblu přistoupilo ke změně názvu společnosti prý s ohledem na složitou situaci užívání české a anglické verze původního jména v Česku a v zahraničí a na rozdílnost v jejich doslovném významu.

Nový korporátní design vychází z prvků notového zápisu a podle grafiků "navozuje dojem, jakoby hudba plynula v nekonečném proudu". Tvoří jej moderní nekonvenční černobílá barva, která má korespondovat se stylem orchestru. Součástí nové image je i nový logotyp, který využívá stejnou výtvarnou zkratku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy