Nahý chodec i Sbor stížností se ptají Kde domov můj?

Kultura Kultura
4. 11. 2013 10:23
Výsledky projektu Kde domov můj? vystavuje DOX
Jiří David: 1988. 1988. Linkrusta na plátně
Jiří David: 1988. 1988. Linkrusta na plátně | Foto: dox

Praha - Otázku Kde domov můj? nastoluje Centrum současného umění DOX. Na výstavě, která si název půjčila z české národní hymny, se po významu domova ptá několik desítek českých i zahraničních autorů.

Expozice je součástí stejnojmenného projektu, který letos formuloval výzvu adresovanou umělcům i neodborné veřejnosti. Prací přišlo přes třináct set, z nichž organizátoři vybrali 62 a doplnil je díly dalších umělců zabývajících se tématem domova.

Kurátor Jaroslav Anděl upozornil na otazník ve slovech české národní hymny: „Obsahují moment osobního i kolektivního pochybování a tázání. Pocit domova - jistoty a bezpečí - není dán automaticky, ale je hodnotou, která, pokud o ni nepečujeme, může být narušena, ochuzena nebo dokonce odcizena."

Podle kurátora nemá výstava ukázat jednu odpověď, kde a co je to domov, ale spíš nastínit mnoho možností pojetí. Různorodost názoru souzní i s rozmanitým ztvárněním. Vystavující využili audio a video instalace, fotografie, koláže, kresby, malby, sochy, texty nebo třeba ilustrace.

Tallervo Kalleinen a Oliver Kochta-Kalleinen: Sbor stížností Helsinky. 2006. Video
Tallervo Kalleinen a Oliver Kochta-Kalleinen: Sbor stížností Helsinky. 2006. Video | Foto: dox

Tu zastupuje v projektu i čeká výtvarná legenda Karel Nepraš. Kurátor Anděl nazval jeho dílo „poptávkou po našem hrdinovi" a stěny v Doxu polepil Švejkem nebo Hloupým Honzou. Mezi dalšími domácími autory jsou Jiří David, Jindřich Štreit, Kateřina Šedá, Tomáš Císařovský, Patrik Hábl nebo Martin Meiner.

Jan Látal natočil čtvrthodinové video popisující jeho vlastní experiment, v jehož rámci zkoumal, jestli může vyrazit na cestu po Česku úplně bez ničeho. Začal nahý jen s kamerou a postupně putoval krajinou a získával oblečení, jídlo i střechu nad hlavou.

Látal spolupracoval také na dalším vystaveném díle, video instalaci Mariany Alasseur. Společně umístili na piazzetu Národního divadla obrovskou českou vlajku pokrytou vrstvou písku a několik dní natáčeli tvorbu náhodných kolemjdoucích. Ve zrychleném záznamu vznikají na vlajce vzkazy milencům i politikům, kosočtverec nebo pozdrav Ciao Praga. K tomu zní do sluchátek zpěv hymny anonymních lidí - i s obstrukcemi a dohady, jestli hučí po skalinách vody nebo bory.

Zahraniční umělce spolu s Alasseur dál reprezentuje Kristina Norman, Francisco Pastor nebo Krzysztof Wodiczko. Polský umělec už letos v Doxu vystavoval samostatně a záznam multimediální instalace s výpověďmi Romů ze Šluknovska vybral kurátor i do aktuálního projektu Kde domov můj?.

Přízemím expozice pak zní k vystavovaným dílům píseň finského souboru pod vedením Tellervo Kalleinen a Olivera Kochta-Kalleinena, kteří patří k průkopníkům tzv. Sborů stížností. Zpěváci vystupující převážně na veřejných místech si v písních „stěžují", „proč je šňůra od vysavače příliš krátká - stejně jako léto" nebo „proč jsou všechna vyzvánění iritující", a jsou následováni pěveckými sbory po celém světě.

Součástí celého projektu je i webová stránka Kdedomovmuj.dox.cz s dalšími přihlášenými díly a aplikací „Zlepšujeme místa", kde lidé z České republiky sdílí zprávy o vlastních aktivitách, projektech, iniciativách nebo nápadech na zlepšení veřejného prostoru. O to se snaží i autoři přímo v Doxu a návštěvníci mají několik možností, jak se na podobě místa, ve kterém žijí, podílet.

Výstava potrvá v Doxu do 13. ledna 2014 a doprovází ji řada akcí se spolupracujícími organizacemi, třeba maraton psaní dopisů s Amnesty International věnovaných nespravedlivě vězněným nebo utlačovaným.

Kde domov můj? 11. 10. 2013 - 13. 1. 2014. Centrum současného umění Dox. Kurátor: Jaroslav Anděl ve spolupráci s Leošem Válkou a Michaelou Šilpochovou. Vystavující autoři: Mariana Alasseur, Allstar Refjúdží Band, Jaroslav Anděl, Conrad Armstrong, Dalibor Bača, Hana Bělařová, Sára Bergmanová, Irena Boumová, Tomáš Brabec, Tomáš Brichta, Martina Cejpová, Tomáš Císařovský, Česká soda, Hana Čížková, Jiří David, Garry Davis, De Ardoise, Tomáš Džadoň, Federsel & Makäla, Petr Fiala, Jana Ficová, Petr Gibas, Patrik Hábl, Petr Hampl, Antoine Harinthe, Ivan Hartel, Ibra Ibrahimovič, Petr Jančárek, Lukáš Jasanský a Martin Polák, Miroslav Javůrek, Jana Jíchová, Tellervo Kalleinen a Oliver Kochta-Kalleinen, Jana Kasalová, Pavlína Kerhartová, Angelika Kianek, Pavel Klusák, Milan Kohout, Zdena Kolečková, Iveta Kopicová, Tomáš Kostelecký, Jitka Kulhánková, Kristýna Kužvartová, Marek Kvetán, Jan Látal, Pavlína Lörinczová, Aleš Loziak, Alexander Lyakhovich, Martin Mainer, Midi Lidi (Petr Marek), Marek a Kristýna Milde, Petr Mores, Petr Motyčka, Karel Nepraš, Kristina Norman, Orion, Hugo Toxx & Hana Hegerová, Martin Papcún, Francisco Pastor, Daniel Pešta, Piča z hoven, Tomáš Princ, Catherine Radosa, Přemysl Rut, Zdeněk Ryneš, Samčo, brat dážďoviek, Ladislav Snopko, Barbora Šamánková, Kateřina Šedá, Jindřich Štreit, Stanislav Tomšej, Matyáš Trnka, Václav Trojan, Vladimír Turner, Uličník (Alice Rezková, Marek Dvořák, Tomáš Hájek), Terezie Unzeitigová, Martin Velíšek, Vojtěch Vlk, Eliška Vojtková, David Vondráček, Diana Winklerová, Krzysztof Wodiczko, Martin Zet, Jan Žaloudek, Jiří Žežula

 

Právě se děje

před 46 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy