Nejen zemanovci. Kontroverzní jména i kamarády vyznamenávali Havel i Klaus

Lukáš Werner Marcela Trávníčková, Lukáš Werner
28. 10. 2015 6:30
Prezident Miloš Zeman bývá často kritizován za výběr těch, které u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává. Kontroverze však v minulosti vzbudila i některá vyznamenání udělená jeho předchůdci, Václavem Havlem a Václavem Klausem. Oba dva například čelili výtkám, že oceňují své kamarády a příznivce. Výběr diskutabilních vyznamenaných najdete v grafice.

První vyznamenání samostatné České republiky uděloval Václav Havel až v roce 1995. Poslanci totiž příslušný zákon schválili až roku 1994. Za své působení na Pražském hradě Havel postupně rozdal 540 vyznamenání, jeho nástupce Václav Klaus udělil jen 229 řádů a medailí. Současný prezident Miloš Zeman za první dva roky 52. Právě Zeman je často kritizován za výběr svých příznivců. Kritice se však nevyhnuli ani jeho předchůdci, kteří podobně jako on vyznamenávali i své podporovatele a přátele.

Natalja Gorbaněvská u hrobu Václava Havla v Praze, 28. října 2013.
Natalja Gorbaněvská u hrobu Václava Havla v Praze, 28. října 2013. | Foto: ČTK

Natalja Gorbaněvská

Miloš Zeman, medaile Za zásluhy, 2014

Ruské disidentce udělil medaili Za zásluhy o stát prezident in memoriam, až v roce 2014. Zeman přitom měl možnost udělit jí medaili o rok dříve, Gorbaněvská byla dokonce na konci října v Praze a s prezidentem se setkala.

Gorbaněvská 25. srpna 1968 v poledne vyšla spolu se sedmi přáteli a s nápisem „Za naši a vaši svobodu” na moskevské Rudé náměstí protestovat proti sovětské okupaci Československa. Byla zatčena, prohlášena za duševně chorou a dva roky vězněna v psychiatrických léčebnách. K případnému vyznamenání sedmi spolubojovníků Gorbaněvské, ze kterých by naživu měli být už jen čtyři, prezident uvedl, že o něm nepřemýšlel z technických důvodů.

 

Právě se děje

Další zprávy