Kontrola bytů: 600 nájemníků se třese o bydlení

pra
29. 1. 2008 17:25
Kontrola v Praze 11 odhalila černé pronájmy

Praha - Nájemníkům z více než 600 bytů městské části Praha 11 hrozí vystěhování. Kontrola totiž odhalila, že jejich obyvatelé závažně porušují některá ustanovení nájemních smluv nebo Občanského zákoníku.

Nesrovnalosti odhalila půlroční pasportizace bytového fondu městské části Praha 11 téměř u padesáti procent z 3 690 prověřovaných bytů.

"Nejen, že se podařilo odhalit černé pronájmy i nájemníky s vlastními nemovitostmi, ale současně jsme  tímto způsobem podrobně zmapovali náš bytový fond a upřesnili si údaje v evidenčních listech," chválí si akci starosta městské části Praha 11 Dalibor Mlejnský.

Čtěte také: Premiér s přítelkyní má smluvně zaručený nižší nájem

Všem legislativním normám vyhovovalo jen necelých 1800 bytů. I přes opakované předcházející výzvy detektivům odmítlo svůj byt zpřístupnit přes 200 nájemníků. "V některých z těchto případů máme dokonce závažná podezření na páchání trestné činnosti," uvedl radní Prahy 11 a radní pro bytovou oblast HMP Jiří Janeček.

Na mysli má například využívání městských bytů k poskytování erotických služeb.

K 88 bytům byly shromážděny kompletní podklady a důkazy o tom, že je nájemci užívají neoprávněně či je načerno pronajímají. Ve 112 případech se ukázalo, že nájemci vlastní jinou nemovitost určenou k bydlení.

Lidé si chtějí udržet byt po seniorech

U 160 bytů nesouhlasily počty osob žijících ve společné domácnosti s údaji v evidenčních listech. U 350 nájemníků byl v rozporu v dokumentech uvedený movitý majetek, který se vede jako součást vybavení bytu.

V téměř 370 bytech si lidé provedli stavební úpravy, aniž by je nahlásili majiteli, tedy Praze 11, nebo příslušné správní firmě. "Většinou šlo o  přestavbu bytového jádra a různé úpravy podlah," upřesnil starosta Mlejnský.

Kontrola též ukázala, že si rodinní příslušníci osamoceně žijících starších lidí snaží zajistit přechod nájemní smlouvy. "A to velmi často tím, že do bytu prarodičů přihlašují vnoučata, která sice zůstávají bydlet u rodičů, ale v případě úmrtí dědečka nebo babičky si tak vytvářejí předpoklad pro přechod práva k nájmu,"říká Mlejnský.

Tento postup nájemníků kontroloři odhalili ve 23 případech. Provinilcům byla přerušena rozhodná lhůta pro přechod nájmu bytu.

 

Právě se děje

Další zprávy