Knihovna se soudí s Archou 90 kvůli Velislavově bibli

ČTK ČTK
3. 10. 2011 16:31
Nakladatelství neplatí za reprodukční práva na významný středověký rukopis
Velislavova bible patří k k nejvýznamnějším středověkým dílům
Velislavova bible patří k k nejvýznamnějším středověkým dílům | Foto: Centrální evidence sbírek ministerstva kultury

Praha - Nakladatelství Archa 90 údajně neplatí za reprodukční práva na jeden z nejvýznamnějších evropských středověkých rukopisů - Velislavovu bibli.

Práva jí prodala Národní knihovna, která chtěla z příjmů za knihu financovat digitalizaci dalších rukopisů.

Informují o tom pondělní Lidové noviny (LN), podle nichž se knihovna o přislíbené peníze soudí. Škodu odhaduje minimálně na 1,85 milionu korun.

"Nejspíš bude (škoda) daleko vyšší. Archa 90 s námi od roku 2009 nekomunikuje a my vlastně ani netušíme, kolik exemplářů se od té doby prodalo," řekla LN advokátka Jindra Pavlová, která knihovnu ve sporu s firmou zastupuje. Doplnila, že společnost zpočátku své finanční závazky plnila, postupně plnění ustalo.

Nakladatelství Archa 90 uvedlo 199 kusů repliky Velislavovy bible na trh před Vánocemi 2007. První vydání se podle tehdejšího tisku prodávalo za 20 tisíc korun, další na ručním papíře z Velkých Losin za 149 tisíc korun. Repliky bible, které nechala Archa 90 zhotovit, jsou k prodeji dodnes.

"Asi jim bylo líto peníze odevzdat," říká bývalý zaměstnanec

Smlouvu za Archu 90 podle Pavlové podepsal s knihovnou 1. listopadu 2007 její někdejší jednatel Rudolf Kalovský a dalším aktivním představitelem firmy byl prý její někdejší zaměstnanec Tomáš Žilinčár. Vyjádření Kalovského, který dnes zasedá například ve vedení společnosti Knihovna Katos, se nepodařilo LN získat.

"Neřekl bych, že se to nerentovalo, spíš asi panu Kalovskému bylo líto ty peníze odevzdat," řekl LN k tomu Žilinčár a doplnil, že z Archy 90 byl propuštěn, podíl na neplnění závazků odmítá.

Dnešním jediným jednatelem Archy 90 je Radoslav Adamec z Kružberka, kterého nelze podle LN sehnat. Nedostavil se prý ani k soudnímu jednání minulý čtvrtek, kdy Městský soud v Praze projednával jednu z žalob o necelých 64 tisíc korun.

Advokátka Pavlová kvůli údajnému nezájmu Archy 90 navrhla vydat rozsudek pro zmeškání a soudce Tomáš Novosad jí vyhověl, vydal platební rozkaz, uvedl. Dodal, že podobně knihovna vyhrává i další identické spory.

Velislavova bible obsahuje přes 700 ilustrací

Ojedinělá obrazová bible vznikla v letech 1325 až 1349. Soubor perokreseb vznikl zřejmě na objednávku Velislava, zcestovalého notáře v kanceláři českého krále Karla IV., a je doprovázen stručným textem.

Velislavova bible patří k nejrozsáhlejším obrazovým knihám středověku, neboť i po ztrátě několika listů obsahuje 747 ilustrací, které zobrazují začátek Starého zákona, část evangelií a Skutků apoštolských, celou Apokalypsu a také Legendu o sv. Václavovi. Národní knihovna prodává bibli v elektronické verzi za 80 korun.

LN doplnily, že stejně jako u této bible se Archa 90 chová údajně i v případě Knihy hodinek knížete Rohana, dalšího slavného středověkého díla, na které zakoupila od knihovny reprodukční práva.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy