Klausův pardon zničil mnohým naděje na náhradu škody

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 1. 2013 17:00
V rozhovoru pro deník Insider na to upozornila advokátka Hana Marvanová
Hana Marvanová.
Hana Marvanová. | Foto: Ondřej Besperát

Insider - Amnestie vyhlášená prezidentem nejenže pomohla lidem obžalovaným za rozsáhlé hospodářské delikty, ale navíc ublížila těm, kdo byli v několika velkých případech poškozeni. Nedosáhnou totiž na náhradu škody.

„Pokud se zastaví kauza, kde poškození žádají náhradu škody, a nebylo pravomocně rozhodnuto, znemožňuje se poškozeným domoci se náhrady škody. V civilním řízení už nároky uplatnit nemohou, protože jsou promlčené," řekla v rozhovoru pro Insider advokátka Hana Marvanová, která mimo jiné zastupovala klienty podvedené společností H-Systém.

Podle ní se tomuto dopadu amnestie dalo předejít. "Mohla tam být třeba podmínka, že pachatel uhradí škodu," uvedla někdejší poslankyně. 

Kromě toho, že vůbec nehledí na poškozené, je prezidentův pardon podle Marvanové příliš plošný a rozsáhlý a omilostňuje i korupčníky.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Čtěte celý rozhovor s Hanou Marvanovou. Mimo jiné i o tom, proč nese za dopady amnestie zodpovědnost i Nečasova vláda.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy