S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Juliána Lápková (1936)

Foto: Paměť národa

Pochází z jihočeského selského rodu. Jejich rodný statek byl po roce 1948 kolektivizován, otec byl uvězněn a bratr narukoval k PTP. Bezprizorní Juliána po dokončení střední zdravotní školy dostala umístěnku do ošetřovny jáchymovských uranových dolů.

Dcera „kulaka“ si získala oblibu u muklů a snažila se jim pomáhat. Současně se stala objektem zájmu dozorců a policistů, kteří na ni nalíčili past. Uvěřila udavači, který ji požádal o vynesení motáku. Příštího dne dívku zatkli příslušníci StB a přinutili ji podepsat závazek spolupráce.

„Chtěli si ze mě udělat kurvu, holku pro všechno," vzpomíná Juliána Lápková. Sehnala si sedativa a byla rozhodnuta se vším skoncovat. Naštěstí si jí všiml předák jáchymovských horníků Miroslav Lápka a ona se mu svěřila. Přesvědčený komunista Lápka si řekl, že to tak nenechá, a skutečně se mu podařilo mladou ošetřovatelku dostat ze spárů estébáků.

Juliána se nakonec za Miroslava provdala a společně se přestěhovali do Havířova. Když se u manžela projevila nemoc z ozáření, starala se o něj až do jeho smrti. Juliána Lápková dodnes žije v Havířově. Z rodného hospodářství ve Vřescích u Tábora jí patří jen neobyvatelné ruiny a kus pole.

 

Právě se děje

Další zprávy