S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Marian Wiśniewski (1936)

Foto: lublin.gazeta.pl

Narodil se jako Marian Wiśniewski poblíž města Zamość ve východním Polsku. V roce 1953 vstoupil do řádu dominikánů a o osm let později přijal kněžské svěcení.

V šedesátých letech působil jako akademický duchovní pastýř v Gdaňsku. V roce 1976 Ludwik Wiśniewski napsal otevřený dopis tehdejšímu šéfovi polských komunistů Edwardu Gierkovi v reakci na jeho tvrzení, že Polsko je světský stát. O rok později podepsal „Výzvu polské společnosti“, která se stala prvním dokumentem Hnutí na obranu člověka a občana.

Setkání s předními osobnostmi katolické opozice Ludwik Wiśniewski pořádal během svého působení v Lublinu (1972–1981) a Vratislavi (1981–1988), kde propagoval myšlenku boje s komunismem bez násilí. Po vyhlášení stanného práva v prosinci 1981 sloužil mše za účastníky protivládního protestu na varšavské Technické univerzitě.

V devadesátých letech Ludwik Wiśniewski sloužil jako duchovní v ruském Petrohradě, kde usiloval o obnovu tamní katolické obce. Od roku 2005 znovu působí v dominikánském kostele v Lublinu. Pracuje s mládeží a dodnes zdůrazňuje, jak je důležité budovat vztahy mezi lidmi, národy a státy založené na pochopení a otevřenosti.

 

Právě se děje

Další zprávy