S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Rudolf Bereza (1942-2014)

Foto: Paměť národa

Oslavy svátku práce se v 80. letech minulého století staly rutinním obřadem, při němž spořádaní občané ČSSR manifestovali svou loajalitu k režimu. V roce 1987 však prvomájovou selanku v Olomouci narušila skupina lidí, kteří před tribunou s komunistickými papaláši rozvinuli velký transparent s nápisem „Charta 77 vybízí k občanské kuráži“.

Byl mezi nimi i Rudolf Bereza, který se prý v mládí o politiku nijak zvlášť nezajímal. Měl rád auta a motorky a živil se jako šofér náklaďáku. Jeho názory zpolitizoval až srpen 1968. V letech normalizace musel nastoupit jako řidič autobusu u státního podniku ČSAD.

Když se dozvěděl o prohlášení Charty 77, na druhý pokus je podepsal a nevynechal pak jedinou příležitost k účasti na protirežimních akcích. Kromě incidentu s transparentem na prvomájových oslavách, který odnesl zatčením a podmíněným trestem, byl Rudolf Bereza i jedním z autorů otevřeného „dopisu pěti moravských dělníků“ prezidentovi Gustávu Husákovi.

V listopadu 1989 patřil k výrazným postavám sametové revoluce v Olomouci. Stal se poslancem České národní rady, ale na politiku zanevřel a po krátkém působení u policie se vrátil k profesi řidiče autobusu.

 

Právě se děje

Další zprávy