Každý desátý sportovec má zdravotní problém, který ho může stát život, zjistili lékaři z IKEM

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
7. 2. 2017 11:21
Náhlé úmrtí může postihnout i mladé lidi a sportovce. Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) odhalili u každého desátého sportovce vážný zdravotní problém, který může ohrozit nejen jejich zdraví, ale i život. Nejčastěji jsou mladí lidé ohrožení onemocněním srdce, které může být dáno geneticky, nebo neléčenou virózou.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Náhlé úmrtí může postihnout i mladé lidi, kteří se cítí relativně zdraví. Riziko se týká hlavně týmových sportovců, kteří zlehčují a přecházejí své zdravotní obtíže, upozorňují lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ti se ve svém novém pilotním projektu zaměřili na zdraví bezmála stovky mladých sportovců, aby zjistili, jak moc jsou ohrožení náhlým úmrtím.

To je spojené především s onemocněním srdce, které může být dané například geneticky nebo i přechozenou virózou. "Onemocnění srdce a cév je v Česku nejčastější příčinou úmrtí, ročně na něj umírá téměř 45 procent nemocných, ženy jsou o něco ohroženější než muži," říká přednosta kardiocentra IKEM, profesor Jan Pirk.

Náhlá smrt může nastat při nadměrné tělesné námaze, psychické zátěži, následkem opakovaného neléčení, nedoléčené infekce dýchacích cest, silného podchlazení či přehřátí organismu. Zpravila jde o smrt po několika vteřinách, může ale nastat i za hodinu.

Studie expertů z IKEM, na kterou půl milionem korun přispěla společnost ČEZ, se zaměřila na necelou stovku vrcholových hokejistů a ragbistů ve věku průměrně 22,5 roku. Lékaři prováděli echokardiografie, zátěžová vyšetření srdce nebo genetická vyšetření. Výsledky autory nepříjemně překvapily.

"Je alarmující, že jsme u každého desátého sportovce odhalili vážný zdravotní problém, který může nejen ohrozit jejich zdraví, ale může v krajním případě způsobit i smrt," upozorňuje autorka projektu, profesorka Věra Adámková, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM s tím, že několika sportovcům odborníci doporučili vrcholového sportu zanechat.

U desetiny z nich našli vrozenou vadu srdeční chlopně, která by kolem jejich padesátého roku života vyžadovala operaci. A pokud by pokračovali ve stejném fyzickém vypětí jako doposud, operace by byla třeba i dříve. U dvou sportovců dokonce našli lékaři cukrovku. „Ve 13 procentech jsme zjistili poruchu převodního systému srdce, kterou je nutné kontrolovat a představuje pro svého nositele již určité omezení. U dalších 10 procent sportovců pak byla zjištěna závažná metabolická vada, o které dosud neměli ani ponětí,“ řekla Adámková.

Výsledky překvapily i samotné sportovce. "Jsou pro nás zarážející a otevřely nám oči, tomuto problému je třeba se věnovat hlouběji než doteď," říká David Frydrych, prezident Rugby Clubu Říčany.

Náhlá smrt je právě pro týmové vrcholové sportovce typická. "Nepostihne moderní gymnastku, bývá to hokejista, fotbalista, ragbista. Jsou zvyklí podávat dobré výkony a trošku bagatelizují své zdravotní problémy. Mají odpovědnost k ostatním a tak často například nedoléčí nebo podcení virózu," vysvětluje Adámková. Její tým plánuje ve studii pokračovat.

Prevencí před srdečními onemocněními, které k náhlému úmrtí nejčastěji vedou, je podle odborníků změna stravovacích návyků nebo pohybového režimu. Adámková upozornila, že stoupá konzumace cukru, a to i u mladých mužů, přestože je celoročně dostupné ovoce, které by mohlo sladkosti nahradit. Zároveň mají lidé tendenci pohyb přeceňovat. "Aby platilo, že se člověk za den hýbal, musí vyvinout alespoň půl hodiny soustavné činnosti – ať už plavání, chůze, či běhu. Neplatí, že přejde z jedné ulice do druhé do práce," varuje Adámková.

 

Právě se děje

Další zprávy