Kauza Kuřim jde k soudu. Jako první Barbora Škrlová

Lenka Smyčková
8. 5. 2008 19:30
Soudci začnou případem falešného dítěte

Brno - Téměř na den přesně před rokem odhalil pozorný soused týrání dětí v rodině Mauerových v jihomoravské Kuřimi. A nyní jdou poprvé první aktéři „kauzy Kuřim" k soudu.

O půl deváté mají v pátek k Městskému soudu v Brně dorazit dvě obžalované ženy. Eskorta přiveze z vazební věznice Barboru Škrlovou a Kateřinu Mauerovou.

Státní zástupce je viní z poškozování cizích práv. Podle obžaloby se ho dopustily tím, že dospělou Barboru vydávaly za třináctiletou Aničku.

Samotné týrání dětí z Kuřimi se k soudu dostane 17. června.

Z Barbory nejprve Aničkou, pak Adamem

V pondělí 7. května 2007 šokovali policisté informací, že v Kuřimi z domu Kláry Mauerové vysvobodili tři týrané děti - její syny Ondřeje a Jakuba Mauerovy a neznámou třináctiletou Aničku.

Barbora alias Anička

Barbora Škrlová alias Anička Mauerová

Děti skončily v Klokánku Fondu ohrožených dětí. Anna odtud 12. května utekla v noci oknem z ložnice a slehla se po ní zem. Policisté po dítěti pátrali bezvýsledně.

„Dívka, která stojí na jediné dochované fotografii vedle matky týraného Ondry Kláry Mauerové, není žádná Anička. Je to pracovnice Paprsku Barbora Škrlová," tvrdil 6. května redaktorům Mladé fronty DNES utajený pracovník brněnského domu dětí.

Trefil se. Analýza DNA jen o pár dní později potvrdila, že "Anička není Anička". Příběh kuřimské kauzy se začal zamotávat.

Ve skutečnosti byla štíhlá drobná dívka žijící u Kláry Mauerové dvaatřicetiletou ženou - vysokoškolsky vzdělanou Barborou Škrlovou.

Klára se sestrou Kateřinou vyprávěly okolí historku o nalezeném nemocném dítěti. Klára požádala o svěření Aničky do pěstounské péče.

Dva roky za převleky?

Sestry obelstily psychology, sociální pracovníky i soud. S důvěrou jim pomáhal i Jakub Patočka a tehdejší zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Pravý věk děvčete nepoznali ani pracovníci brněnského Klokánku.

Až později policisté místo po Aničce začali pátrat po Barboře Škrlové. Našli ji v Dánsku, odtud se ale Škrlová odmítla vrátit a utekla do Norska. Tam se s pomocí známých opět vydávala za dítě, tentokrát dokonce za chlapce - Adama.

Policie ji v Norsku našla a dopravila zpět do Česka letos 9. ledna. Od dalšího dne je Škrlová ve vazbě.

Za to, že se vydávala za třináctileté dítě, může jít i s Kateřinou Mauerovou na dva roky do vězení.

Mnohem vyšší trest ale oběma hrozí za týrání dětí a omezování svobody. Kateřině, ale také Kláře a dalším lidem z kauzy Kuřim dvanáct let, samotné Škrlové až osm let.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy