Barbora řekla, proč byla Aničkou. Nezvládá dospělý svět

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 6. 2007 19:50
Poznala jsem ji okamžitě, říká sestra Mauerových

Brno - Jedno z tajemstvích kuřimského případu týrání osmiletého chlapce bylo poodhaleno. Barbora Škrlová, která se přihlásila na českém velvyslanectví v Kodani, podala v rozhovoru pro Lidové noviny své vysvětlení, proč žila v rodině Mauerových jako třináctileté děvče jménem Anička.

Nedokázala jsem se přizpůsobit světu dospělých. Do role třináctilé dívky jsem se poprvé vcítila, když jem byla jako vedoucí na pionýrském táboře, tak reprodukují její odpovědi reportéři, kteří rozhovor s tajemnou ženou přinášejí.

Je to naše Anička  

Aniž jsou zatím známy výsledky testů DNA, totožnost nejtajemnější postavy kuřimského případu týrání potvrzují i přímí svědkové této kauzy, které našlo Aktuálně.cz.

"Podle fotek z Dánska je jasné, že Barbora je Anička. Tedy dívka, kterou jsem vídala u sestry Kláry," řekla dnes Aktuálně.cz Gabriela Pokorná, sestra Kláry a Kateřiny Mauerových, které nyní sedí ve vazbě a jsou obviněny z týrání osmiletého syna, respektive synovce.

"Nyní to vím na sto procent. A jsem z toho v šoku," říká nyní prostřední ze sester, když si prohlédla fotografie, které pořídili reportéři Lidových novin.

Je na nich žena, která se v pátek přihlásila na českém velvyslanectví v dánské Kodani, odevzdala vzorek vlasů a slin a prohlašuje se za dvaatřicetiletou Barboru Škrlovou.

Bývalý manžel Kláry Mauerové Radek Coufal si tak jistý není. "Aničku jsem viděl tak dvakrát v životě, proto nemůžu s určitostí říci, že je to ona," řekl Aktuálně.cz Coufal. "Ale kdyby měla ty barevné dětské brýle, které nosila, tak by to zřejmě byla Anička, kterou jsem viděl."

Pan Coufal byl v souvislosti s tímto případem ve čtvrtek u výslechu na policii, který trval dvě hodiny. "Ptali se mě, jak jsem byl v kontaktu s Kateřinou, Klárou a dětmi," říká Coufal. "Také co jsem ve volných chvílích s klukama dělal, kam chodili do kroužků, jestli jsme byli v nějaké sektě. A to jsme v době, kdy jsem s nimi žil, rozhodně nebyli."

Pro otce je nyní důležitější, aby mohl vídat své syny. Dnes je opět mohl zahlédnout pouze na deset minut, návštěvy má dál zakázané. Postup vedení Fondu ohrožených dětí nyní šetří ministerstvo práce a sociálních věcí. O styku s dětmi tento týden rozhodnout soud.

Kauza Kuřim přehledně, jak jen to jde

Rodina mlčí

Pokud je pravda, že o pravé totožnosti Aničky dosud nevěděli rodiče Kláry, její sestra Gabriela ani otec jejích dvou synů, musí se nyní vypořádat s tím, že jim minimálně Barbora Škrlová lhala a celou dobu pomáhali dospělé ženě místo dívce s nešťastným osudem.

Sestra Kláry a Kateřiny Mauerových Gabriel Pokorná:
Sestra Kláry a Kateřiny Mauerových Gabriel Pokorná: | Foto: Ludvík Hradilek

Nejbližší příbuzní zatčených sester Mauerových však v tuto chvíli nechtějí říci více, než prozradila Gabriela. Nechtějí hovořit ani o motivech, které je vedly k tomu, aby se o Aničku starali, ani o tom, jakou má postava Aničky souvislost s případem týrání, kvůli němuž jsou Klára a Kateřina vězněny. 

Nechceme nic říkat, dokud nás znovu nevyslechne policie, řekla Aktuálně. cz Gabriela Pokorná.

Výslechy rodičů Mauerových by se měly uskutečnit tento týden, paní Pokorná by měla na policii vypovídat v týdnu následujícím. Poté by se mohly alespoň některé věci objasnit.

Otázky místo odpovědí

Dvaatřicetiletá Škrlová se vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Po zatčení matky byla spolu s ostatními "sourozenci" umístěna v brněnském zařízení pro ohrožené děti Klokánek, ale odtud 13. května utekla. Policie po ní tehdy vyhlásila celostátní pátrání.

V rozhovoru pro Lidové noviny nyní řekla, že z Klokánku utekla proto, že zjistila, že jí tamní pracovnice neříkaly pravdu.

Foto: Ludvík Hradilek

Testy DNA: Anna Mauerová v Klokánku nebyla

Otázkou však zůstává, proč se Škrlová nyní přihlásila na české ambasádě a z jakého důvodu k tomu přizvala novináře, kterých se údajně tolik bojí. Další otázkou je, proč vlastně do Kodaně přijel také bývalý policista z Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Josef Kolinský.

Vše nasvědčuje tomu, že všichni zúčastnění si v tuto chvíli chtějí vylepšit svůj mediální obraz a vyvrátit spekluace. Z informací, které se dosud dostaly na veřejnost, však jasno do případu nevnesl ani jeden z aktérů.

Další otázky

Stále není zřejmé, zda za vším stojí údajná sekta pod vedením otce Škrlové a zavírání Ondry souvisí se svéráznými praktikami této skupiny. Či zda Klára Mauerová byla v těžké situaci, kterou nezvládla, a která souvisí s těžko zvladatelným chováním Ondry.

Foto: Ludvík Hradilek

Znal Mauerov, policie mu prohledala byt

Není ani jasné, zda je Škrlová pouze nemocným člověkem, či zda v celé kauze hrála aktivní roli a okolí využila k tomu, aby dosáhla identity dítěte.

Její objevení navíc vneslo do případu další zpochybnění. Lidové noviny uvedly, že ve společné domácnosti s malým Ondřejem žila minimálně několik týdnů. Obě sestry Mauerovy ale mluví o celých letech soužití.

Dále také uvádí, že o pravé totožnosti Aničky podle Škrlové věděla pravděpodobně Klára. To však popírá Klára i Katka Mauerovy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy