Kandidátem na děkana katolické teologické fakulty je nynější proděkan Brož

Aktualizováno 15. 2. 2024 17:04
Kandidátem na děkana katolické teologické fakulty je nynější proděkan Brož

Kandidátem na děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy je nynější proděkan pro studium Jaroslav Brož. Ve čtvrtek ho na mimořádném zasedání tajnou volbou zvolil akademický senát fakulty. Brož získal od senátorů sedm hlasů, jeho protikandidát Albert-Peter Rethmann získal pět hlasů. Brož nyní musí získat církevní schválení z Říma.

Pražský arcibiskup Jan Graubner předpokládá, že vyjádření Říma by mohlo být do měsíce. Stávající děkan Vojtěch Novotný rezignoval na funkci začátkem prosince, jako důvod uvedl zdravotní důvody. Ve funkci skončí nejpozději k 1. květnu 2024, nový děkan by se měl funkce ujmout od 2. května.

"Dobu schvalování v Římě neumím odhadnout, ale předpokládám, že během měsíce můžeme mít odpověď. Nejprve ovšem musím obdržet oficiální zprávu z fakulty, abych mohl žádost podat," uvedl Graubner. Brož je podle něj zkušený učitel biblistiky, dobrý kněz a zralý člověk, který zná řízení fakulty a její současné potřeby.

Po kanonicko-právní stránce závisí fakulta na Velkém kancléři, tím je pražský arcibiskup Jan Graubner. Po zvolení kandidáta na děkana musí arcibiskup pražský předložit Dikasteriu pro kulturu a výchovu v Římě, dříve Kongregaci pro katolickou výchovu, k církevnímu potvrzení Apoštolským stolcem jméno zvoleného kandidáta. Následně předloží předseda senátu jméno zvoleného kandidáta rektorce Univerzity Karlovy Mileně Králíčkové, která děkana jmenuje.

Brož je katolickým knězem a biblistou, na fakultě je proděkanem pro studium. Učí na katedře biblických věd a starých jazyků. Na fakultě vyučuje od roku 1994. Zaměřuje se na teologii a biblistiku, které se věnoval také na studijních pobytech v Jeruzalémě a Římě. Je sídelním kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě, čestným kanovníkem Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové a nesídelním kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském.

Akademický senát fakulty se loni zabýval návrhem na odvolání děkana Novotného. Důvodem bylo mimo jiné to, že fakulta dala výpověď historikovi Tomáši Petráčkovi, který dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval smířlivě k manželství pro všechny. Petráček podal koncem loňského roku žalobu na neplatnost výpovědi z fakulty. Informace o Petráčkově výpovědi přitáhla loni pozornost k dění na fakultě. Děkan Novotný to zdůvodnil úsporami a nadbytečností. Petráček však míní, že za jeho koncem byl tlak církevních hodnostářů i děkanovy osobní antipatie.

 

Právě se děje

Další zprávy