Kandidát ODS ruší televizní poplatky. Úspora 2160 Kč

Petr Holub
26. 3. 2009 13:52
Edvard Kožušník, kandidát do europarlamentu, sepsal zákon, jak poplatky zrušit
Foto: Česká televize

Praha - Každá domácnost ušetří ročně 2160 korun, pokud občanský demokrat Edvard Kožušník prosadí návrh zákona, který ruší poplatky za televizi a za rozhlas.

Autor chce svůj návrh využít v kampani při volbách do Evropského parlamentu, zároveň však návrh odevzdá senátorům za svou stranu, aby jej prosadili v parlamentu. Poplatky mají podle návrhu skončit v lednu 2010.

"Lidem vadí poplatky za lékaře, které přitom platí do značné míry podle svého uvážení a podle toho, jakou službu zvolí. Za televizi a rozhlas se musí platit, i když jejich služby nevyužívají," zdůvodňuje svůj návrh Kožušník.

Přežitek z roku '64

Koncesionářské poplatky označuje autor zákona za přežitek z dob komunismu.

Poplatky za rozhlas se zavedly už v roce 1923. Tehdy je platil na poště každý, kdo chtěl, aby mu stát povolil rozhlasový přijímač.

"Koncesionářský poplatek byl tehdy považován za jakousi daň z luxusu," vysvětluje Kožušník. Stejný poplatek za televizi byl zaveden v roce 1955.

Od roku 1964 se poplatky vybírají stejným způsobem jako dnes. Není již třeba žádat o koncesi. Platí prostě každý, kdo má televizní či rozhlasový přijímač, i když za to už nic nedostane.

"Rozhlasové a televizní poplatky jsou v současnosti již naprostým přežitkem. Stát se tak zbavuje své odpovědnosti za zajištění demokratického vývoje a svobodného šíření názorů," argumentuje autor zákona.

8 miliard z daní

Kožušník připouští, že koncesionářské poplatky jsou dnes hlavními příjmy České televize a Českého rozhlasu, jejichž úkolem je dodávat vyvážené a kvalitní informace. Odpovědnost za svobodné šíření informací a názorů však podle něho nese stát a proto by měl také televizi i rozhlas platit.

Veřejnoprávní média přitom mohou i nadále zůstat nezávislá na politicích, když zákon stanoví pevnou částku, která se jim bude platit z výnosu daně z přidané hodnoty.

Na účet České televize se pošle ročně 5,8 miliardy korun a na konto Českého rozhlasu 2 miliardy. Obě instituce na tom proti současnému stavu vydělají, protože ušetří náklady za výběr poplatků, konkrétně 250, resp. 180 milionů za rok.

 

Právě se děje

Další zprávy