Kanadská víza pro Čechy prý mohou padnout v řádu měsíců

ČTK ČTK
23. 4. 2010 15:15
Česko jinak Kanadě hrozí zablokováním obchodní smlouvy s EU

Praha / Brusel - Kanadská víza pro Čechy by podle náměstkyně českého ministra vnitra Lenky Ptáčkové Melicharové mohla padnout v řádu měsíců.

Pokud Kanaďané nepřistoupí k řešení situace, kterou Praha dlouhodobě a tvrdě kritizuje, pak je prý možné, že by Česko mohlo zablokovat ratifikaci nyní dojednávané obchodní smlouvy mezi EU a Kanadou.

Náměstkyně po dnešním jednání s ministry vnitra z dalších zemí EU nicméně podotkla, že v tomto případě jde o její osobní názor.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy loni v červenci.

Češi i Brusel to kritizovali. Evropská komise, která problematiku víz má v EU na starosti, loni pohrozila, že by mohla navrhnout zavedení víz pro kanadské diplomaty. Zatím k tomu ale nehodlá přistoupit, neboť v jednání Čechů s Kanaďany vidí pokrok.

Kanaďané totiž i pod tlakem Prahy a Bruselu začali pracovat na změnách svého azylového systému, který je do značné míry považován za jeden z důvodů, proč za oceán mířilo z Česka hodně žadatelů o azyl, hlavně z řad Romů. Změny azylového systému ale mohou trvat řadu let.

Nakonec se také podařilo prosadit, že se problémem bude zabývat i summit EU-Kanada, který se bude konat 5. května v Bruselu.

 

Právě se děje

Další zprávy