Jurečka představil "flexibilní novelu" zákoníku práce. Umožní mzdu v eurech či upraví výpovědi

ČTK ČTK
16. 4. 2024 16:07
Jurečka představil "flexibilní novelu" zákoníku práce. Umožní mzdu v eurech či upraví výpovědi

Část pracovníků v Česku by od příštího roku mohla začít dostávat mzdu v eurech či jiné měně. Zaměstnavatelé by měli rodičům na rodičovské dva roky držet jejich pozici. Výpovědní lhůta by nezačínala až na začátku dalšího měsíce, ale hned od doručení výpovědi. Při pracovníkově pochybení by se zkrátila na měsíc. Prodloužit by se naopak mohly zkušební doby. Na brigády o letních prázdninách by mohli začít chodit už čtrnáctiletí. Změny z další připravované novely zákoníku práce představil v úterý novinářům ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh by měla vláda dostat v květnu.

"Vnímáme, že experti - ekonomové i personalisté - opakovaně říkali, že je potřeba se podívat na zákoník práce, aby Česko bylo zemí, která bude mít flexibilní pracovní prostředí, ale samozřejmě budeme pamatovat na ochranu zaměstnanců," uvedl Jurečka.

O navržené předloze mluví jako o "flexibilní novele". Vláda v programovém prohlášení slibuje, že "celkově zvýší flexibilitu zákoníku práce v zájmu zaměstnavatelů i zaměstnanců". Podle ministra má předloha reagovat na měnící se potřeby na pracovním trhu, snížit administrativu a využít digitalizaci.

Na novele se začalo pracovat zhruba před rokem. Pracovní tým se skládal ze zástupců resortu, odborářů a zaměstnavatelů. Šéfka legislativy ministerstva Dana Roučková uvedla, že dorazilo přes 120 podnětů. Do pracovního kodexu se promítá část z nich. "Vzali jsme ty nejdůležitější, po kterých byla největší poptávka," uvedla Roučková.

 

Právě se děje

Další zprávy