Jizerka hlásí -23 °C. Oteplí se až příští týden

Dagmar Honsová, Meteopress
18. 12. 2010 11:33
O víkendu si dejte pozor na sněhové jazyky, opět bude foukat
Foto: Wieslaw Strzondala

Praha - Sobotní nejnižší noční teplota byla naměřena v osadě Jizerka v Jizerských horách, minus 23 °C.

Také další místa po celé republice hlásí silné mrazy. Na Šindelové klesla teplota k -20 °C, v Konstantinových lázních k -19,8 °C, na Luční boudě k -17 °C, Světlé hoře k -15,1 °C.

V osm hodin ráno bylo například v Peci pod Sněžkou -16,3 °C, v Praze-Ruzyni -9,9 °C, v Karlových Varech -12,8 °C, v Chebu -12,3 °C a Ostravě -8,1 °C.

Jihlava měla podle měření amatérského meteorologa Petra Janouška 9,8 pod nulou.

Připravte se na to, že také nedělní ráno bude ledové. Nejnižší ranní teploty klesnou k -11 až -15 °C, při zmenšené oblačnosti k -20 °C. Oteplení očekáváme počátkem nového pracovního týdne - pondělní nejnižší ranní teploty ještě mohou klesat až k -14 °C, v úterý se budou pohybovat v intervalu -4 až -8 °C.

Nejnižší prosincová teplota byla naměřena ve Valašském Meziříčí 21.12.1927 -34 °C.

Pozor na sněhové jazyky a ledovku

Žádné intenzivní sněžení během víkendu neočekáváme.

V sobotu bude občasné sněžení na Moravě a ve Slezsku během odpoledne ustávat. V neděli bude místy sněžit na Karlovarsku, Ústecku a Liberecku. Během neděle bude na severu území a zejména pak v horských oblastech foukat čerstvý jižní až jihozápadní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s, s nárazy kolem 20 m/s, tj. 72 km/h. Budou se tak vytvářet sněhové jazyky a místy i závěje.

Od pondělí se ojediněle mohou vyskytnout srážky mrznoucí a může se tak tvořit ledovka.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy