Jih Čech má čtvrtý případ ptačí chřipky

Pavel Baroch, Vendula Křížová
31. 3. 2006 17:40
Praha - Čtvrtá labuť, která uhynula na ptačí chřipku, byla po dvou případech z Hluboké a jednom z Českých Budějovic nalezena opět v jihočeské metropoli.

České Budějovice i Hluboká nad Vltavou tak mají dva potvrzené případy ptačí chřipky. Celkem byly v republice, respektive v jižních Čechách prokázány čtyři případy této choroby, pokaždé šlo o labuť.

"Bylo celkem logické, že se po druhém může objevit další případ uhynulé labutě s virem ptačí chřipky. Opravdu tomu tak je," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef  Duben.

Labuť byla v Budějovicích nalezena opět nedaleko předchozího nálezu. V Hluboké nad Vltavou byla třetí labuť nalezena v pondělí  asi tři sta metrů od prvního uhynulého ptáka se smrtící chorobou.

"Připomínáme, že u prvního případu se potvrdilo vyšetřením z národní referenční laboratoře Evropské unie ve Weybridge, že šlo o H5N1. U druhého případu je na základě našich vyšetření jasné, že šlo o vysoce patogenní H5, a u třetí i u čtvrté je zatím známo, že jde o H5," poznamenal Duben.

To, že se případy ptačí chřipky objevily na takřka shodném místě jako předchozí, znamená, že se nemusí rozšiřovat ani zavádět nová bezpečnostní ochranná pásma.

Ochranná pásma se rozšířila

Veterináři v jižních Čechách rozšířili ochranná pásma už poté, co našli mrtvou labuť v Českých Budějovicích. Tříkilometrová a desetikilometrová pásma byla nejprve vyhlášena v okolí prvního výskytu v Hluboké nad Vltavou.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

PTAČÍ CHŘIPKA V ČESKU

FAKTA O PTAČÍ CHŘIPCE

MAPA

Virus H5N1 už byl potvrzen ve všech sousedních zemích

ROZHOVOR

Co nás čeká, když se H5N1 potvrdí?

Druhá labuť byla nalezena na okraji Českých Budějovic jen asi tři kilometry od prvního uhynulého ptáka.

V ochranných pásmech se například musí sestavit seznam s počtem veškeré drůbeže. Slepice či husy budou muset být zavřené, aby se nedostaly do kontaktu s volně žijícími ptáky, a nebude je ani možné přepravovat.

Před velkochovy budou umístěny dezinfekční rohože, přes něž budou projíždět auta.

Psi jenom na vodítku

V ochranných pásmech se také nebudou moci lovit divocí ptáci a psi by měli být jenom na vodítku, aby se nedostali do kontaktu s mršinami ptáků.

Primátor českých Budějovic Miroslav Tetter řekl ČTK, že městští strážníci už mají připravený kontejner, kam se budou případně ukládat další uhynulí ptáci. Strážníci budou rovněž kontrolovat, jestli lidé venčí své psy na vodítku.

"Samozřejmě budeme postupovat podle scénáře, který už státní veterinární správa tady zavedla a který se už uplatnil jednou v případě nálezu v Hluboké," potvrdil novinářům hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

Jelikož se na jihu Čech objevil už druhý případ ptačí chřipky, zavedl dnes krajský úřad na svých internetových stránkách www.kraj-jihocesky.cz mimořádnou informační rubriku "Aktuální informace - povodně, ptačí chřipka", kde jsou spolu se zprávami o ptačí chorobě též aktuální data o velké vodě.

 

Vojáci zatím nenastoupí

Ministr zemědělství Jan Mládek uvedl, že další opatření se zatím zavádět nebudou.

"V tuto chvíli nejsou zapotřebí žádná další opatření," řekl Mládek. Dodal, že lidem při dodržení základních hygienických požadavků nehrozí žádné nebezpečí.

Mluvčí veterinární správy Duben uvedl, že se třeba zatím nepočítá s nasazním armády, která by dezinfikovala všechna vozidla vyjíždějící z ochranného pásma.

"Vojsko by nastoupilo až v případě, že by se ptačí chřipka dostala do hospodářských chovů," vysvětlil Duben.

Pokud bude vysoce patogenní virus ptačí chřipky u druhé labutě potvrzen, pošle česká laboratoř vzorek opět do britské Weybridge, kde se pak definitivně potvrdí poznatky českých veterinářů. 

 

Právě se děje

Další zprávy