Jedovaté PCB? Česko patří ke špičce

Tomáš Fránek
19. 1. 2006 0:01
Brno - Přes dvě stě dvacet společností v Česku stále vlastní zařízení s jedovatými polychlorovanými bifenyly. Zjistilo to ministerstvo životního prostředí.

Nejvíce zařízení s polychlorovanými bifenyly (PCB), jejichž produkce byla v bývalém Československu zakázána už před dvaceti jedna roky, je v Královehradeckém a Pardubickém kraji, naopak nejméně v Karlovarském a Libereckém kraji.

Jedovaté látky jsou evidovány především jako chladící náplně do transformátorů a kondenzátorů. Tuto skutečnost zjistilo ministerstvo životního prostředí, když zpracovalo údaje firem od začátku ledna 2002 do poloviny minulého roku.

Také v mateřském léce

Česko patří mezi evropské země, která je polychlorovanými bifenyly zařazenými  mezi dvanáct nejtoxičtějších látek na světě, zamořena nejvíce. PCB bylo zjištěno i v mateřském mléce.

Podle odborníků je PCB karcinogenní, může narušovat hormonální rovnováhu nebo imunitní systém. Hromadí se v živočišných tucích, ovšem do lidského těla se dostává takřka výhradně potravou.

  • O historii PCB - čtěte ZDE 

"Neexistují přímé důkazy o poškození zdraví běžné lidské populace při expozici obvyklými denními dávkami organických  látek, i když existují předpoklady vycházející z dlouhodobých studií, že odpovědnost například za zvyšující se výskyt rakoviny prsu mohou mít látky jako jsou PCB nebo DDT," uvedl tým profesora Ivana Holoubka z Masarykovy univerzity v Brně, který na inventuře a návrhu národního plánu na likvidaci organických látek několik let pracoval.

Další firmy přibývají

Ministerstvo při inventarizaci PCB prověřovalo celkem 899 společností. "Do evidence se přitom přihlašují stále noví vlastníci zařízení s PCB nebo provozovatelé zařízení obsahujících PCB," uvedlo ministerstvo.

  • Kde se také objevily polychlorované bifenyly v Česku - blíže ZDE

Například v areálu ostravské Nové Huti bylo zjištěno několik desítek transformátorů s obsahem PCB. Lhůta pro jejich výměnu stanovená Krajským hygienikem je do roku 2010. Dekontaminace jednoho transformátoru přitom stojí sto až dvě stě tisíc korun.

Likvidace zařízení a míst zamořených PCB bude stát celkem miliardy korun. "Podle odhadů je v Česku 15 000 tun odpadů kontaminovaných PCB. Pro jejich bezpečnou likvidaci by bylo potřeba asi jednu miliardu korun," uvedl ministr životního prostředí Libor Ambrozek v plánu na likvidaci toxických látek, který v prosinci schválila vláda.

Celkové náklady na likvidaci zařízení a míst zamořených bifenyly pak ministerstvo odhadlo na deset miliard korun. Náklady soukromého sektoru překročí dvě stě dvacet milionů korun.

V bývalém Československu se do roku 1984 vyrobilo v chemičce Chemko Strážské dvacet čtyři tisíce tun chladící náplně obsahují PCB do transformátorů a kondenzátorů.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

Další zprávy