Jak se připravit na Obecné studijní předpoklady?

Scio.cz
24. 2. 2012 14:27
Test Obecných studijních předpokladů je součástí mnohých přijímacích zkoušek. Lze se na něj připravit?
Foto: Thinkstock

Společnost Scio připravuje v letošním školním roce testy na přijímací zkoušky pro 223 středních škol, 96 procent z nich bude v rámci zkoušek testovat také studijní předpoklady dětí. Ty měří test Obecných studijních předpokladů (OSP), který je v České republice úspěšně využíván již patnáct let.

Co je a co není test OSP

Úkolem testu OSP je hodnotit schopnosti a dovednosti potřebné pro úspěšné studium. Netestuje znalosti (letopočty, jména osobností, vzorce atd.), ale zkoumá, zda dítě rozumí tomu, co se píše v uvedeném textu, zda se orientuje v tabulkách a grafech a umí pracovat s informacemi. Někdy je test OSP mylně pokládán za test všeobecných znalostí, ten je však naopak zaměřen na to, co si dítě pamatuje, co se naučilo nazpaměť.

Test OSP tvoří tři základní části - verbální, analytická a kvantitativní. Verbální část testuje schopnost pracovat s textem, rozumět jeho obsahu a vyvozovat z něj různé závěry. Zkoumá také schopnost rozlišovat jemné rozdíly ve významu slov. Analytická část je zaměřena na orientační dovednosti, schopnost pracovat s danými fakty a daty, kombinovat je a řešit složitější situace. Část kvantitativní je zaměřena především na práci s čísly, ke které stačí znát základní matematické operace, ale je nutné mít a umět použít abstraktní a logické myšlení a také představivost. Tato část bývá pro většinu dětí nejtěžší.

Celý test je úmyslně navržen tak, aby jeho průměrná úspěšnost byla padesát procent, tedy aby průměrný žák vyřešil polovinu úloh. Kdyby byl totiž přijímací test příliš jednoduchý a všichni by jej napsali na plný počet bodů, pak by nesplnil svou funkci vybrat ty nejlepší uchazeče o studium a jako test k přijímacím zkouškám by byl nepoužitelný. Proto pouze několik jedinců zvládne ve vymezeném čase odpovědět správně na všechny otázky.

Lze se na test OSP připravit?

Příprava na test OSP není standardní školní přípravou jako například na test z literatury. Test OSP vyžaduje specifickou přípravu, která by se dala spíše nazývat tréninkem než učením. Na test se není třeba učit, a vlastně ani není, co se učit. Nicméně alespoň základní příprava nezbytná je.

Podstata studijních předpokladů sice tkví (stejně jako u sportu nebo cizích jazyků) v určitých vrozených dispozicích, to ale neznamená, že na nich nelze zapracovat. Vhodný je přirozený rozvoj - tedy čtení náročnějších textů, formulování vlastních názorů, diskuze, řešení rébusů a podobně. Také je dobré seznámit se se strukturou testu, formou zadání úloh a specifickými postupy řešení jednotlivých typů úloh.

Foto: Thinkstock

Děti na základní škole například nemusí být zvyklé, že jejich úkolem je určit, jaké odpověď není správná, nebo o čem text v zadání nepojednává. Prezenční kurzy OSP Jednou z možností, jak se s testem OSP důkladně seznámit jsou Prezenční kurzy OSP. Na nich se děti zejména dozvědí, jakou má test strukturu a jak jednotlivé typy úloh co nejefektivněji řešit. Efektivita a rychlost totiž hrají při řešení testu OSP významnou roli. Zaměří se také na rozbor problematických částí, strategii a plán přípravy. V letošním školním roce se děti stále ještě mohou hlásit do intenzivní varianty kurzu.

Kurzy se konají 24. 3. (Brno, Praha) a 7. 4. (Brno, Olomouc, Pardubice a Praha) a jsou určené pro žáky 5., 7. a 9. tříd. Stojí 1 380 korun a v ceně je zdarma internetový kurz OSP v hodnotě 850 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy