Jak komunikují úřady? Podívejte se

vra
28. 3. 2007 11:45
Praha - První průzkum, který sledoval, jak jednotlilvé úřady komunikují s občany, pochválil přístup úřadů v moravských krajích.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zvítězilo mezi ministerstvy.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zvítězilo mezi ministerstvy. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Průzkum, který je součástí velkého evropského projektu, trval tři měsíce. Společnost Westminster v něm svými dotazníky oslovila 365 institucí státní správy a samosprávy, 71 procent dotazníků se s odpověďmi vrátilo.

 "V českých zemích průzkum ukázal, že jen 12 procent úřadů má komunikační strategii v psané podobě," uvedl ředitel společnosti Westminister Tomáš Studeník. " V zemích EU mají úřady komunikaci s občany jako prioritu," dodal.

Kdo je nejlepší

Brněnský magistrát komunikuje s médii a veřejností nejlépe.
Brněnský magistrát komunikuje s médii a veřejností nejlépe. | Foto: Profimédia

Výsledky byly rozděleny do osmi kategorií a mezi ministerstvy nejlépe uspělo právě ministerstvo práce. Za ním se umístila ministerstva pro místní rozvoj zemědělství. Společnost Westminster uvedla, že vůbec neobdržela dotazník z ministerstva školství.

Mezi státními institucemi zvítězil Český statistický úřad. Úřad vlády vyplnil dotazník obyčejnou tužkou a téměř nečitelně.

Za "nejkomunikativnější" krajské úřady a magistráty jsou považovány moravské instituce. První místo získal Zlínský kraj a druhé kraj Moravskoslezský, také brněnský magistrát se pyšní prvenstvím.

Mezi pražskými obvody zvítězila Praha 6, následována Prahou 1, 3 a 7. V Brně je nejlépe komunikuje Nový Lískovec, Slatina a Kníničky.

Vsetín to má propracované 

Za nejsilnější stránku městských a obecních úřadů je považována komunikace s veřejností. Tu měl podle průzkumu nejvypracovanější vsetínský úřad.

Speciální cenu Westminster komunikační projekt roku 2007 získal Magistrát hlavního města Prahy za propagaci města a posílení bezpečnosti. Čestné uznání patří Praze 6 za multimediální komunikaci s občany.

Z výzkumu vyplývá, že tiskový odbor je součástí většiny krajských úřadů a ministerstev, tam často pracují i tiskoví mluvčí. 

Magistráty a krajské úřady jsou ve spojení s celostátními i regionálními médii, městské úžady spolupracují spíše s regionálními. Instituce v Praze spolupracují s veřejnoprávní televizí, podobné orgány v Brně dávají přednost regionálním stanicím.

Internetové stránky k prezentaci a komunikaci s veřejností běžně používá většina úřadů.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 30 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy