Inspektoři objevili při kontrole 130 nelegálních pracovníků

ČTK ČTK
11. 12. 2014 17:51
Mezi pracovníky bylo 94 tuzemských občanů, 11 cizích státních příslušníků ze zemí Evropské unie a 25 cizinců ze zemí mimo EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Opava - Celkem 130 nelegálně zaměstnaných lidí objevili inspektoři Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) v druhé polovině října při mimořádně kontrole 171 zaměstnavatelů v České republice.

Mezi pracovníky bylo 94 tuzemských občanů, 11 cizích státních příslušníků ze zemí Evropské unie a 25 cizinců ze zemí mimo EU. Sdělila to dnes Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP v Opavě, podle níž jsou výsledky zatím předběžné.

Inspektoři se zaměřili na místa, kde pracuje nejméně 30 lidí v rozsáhlých objektech nebo v objektech, kde má pracoviště více zaměstnavatelů. Šlo například o stavby nebo obchodní centra. Inspektoři tam vždy prověřili pracoviště všech zaměstnavatelů.

Mezi dalšími nedostatky, které odhalili, bylo například 12 případů, kdy lidé pracovali, aniž měli písemně uzavřenou smlouvu nebo dohodu.

"U 44 pracovníků jejich zaměstnavatel nesplnil informační a evidenční povinnosti v souvislosti se zaměstnáváním zaměstnanců ze zahraničí, ve 14 dalších případech se jednalo o nesplnění evidenční povinnosti zaměstnavatele v souvislosti se zaměstnáváním zaměstnanců ze zemí EU. V případě 43 pracovníků nebyla inspektorům předložena kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu," uvedla Foltisová.

Úřad se zabývá rovněž bezpečnostní práce. V listopadu evidoval 2639 pracovních úrazů. Foltisová uvedla, že 11 úrazů skončilo smrtí zaměstnance a ve 110 případech šlo o závažný pracovní úraz, po němž byl pracovník hospitalizován déle než pět dní.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy