Hranice se Slovenskem navzdory EU

Tomáš Fránek
12. 1. 2006 15:41
Brno - Už více než rok a půl má zpoždění česko - slovenská smlouva, která měla na společné hranici zrušit nadstandardní režim pro občany obou zemí a odstranit diskriminaci lidí z dalších států EU.

Smlouva, kterou schválily obě vlády a měla začít platit ve chvíli, kdy obě země vstoupily do unie, je nyní v poslanecké sněmovně. Zahraniční výbor se jí naposledy zabýval v říjnu 2004 a projednávání přerušil. Smlouvu neschvalují ani slovenští poslanci. Bez souhlasu zákonodárců z obou zemí však smlouva nemůže platit.

Smlouva přitom měla podle pravidel Evropské unie radikálně změnit režim na česko slovenské hranici. Ten je v unii výjimečný tím, že Češi a Slováci mohou přejít hranice kdekoliv, občané dalších státu EU ale už musí pouze přes 22 oficiálních přechodů.

Před volbami to nebude

Poslankyně Kateřina Konečná z KSČM, která je zpravodajkou zákona, potvrdila deníku Aktuálně.cz, že se o smlouvě nyní vůbec nejedná a neplánuje se její předložení ke schválení. "Není pravděpodobné, že by se tak citlivý problém řešil před volbami," řekla Konečná. V případě nástupu nové vlády musí být celý proces schvalování ve sněmovně zahájen znovu.

Smlouva přitom měla platit pouze do vstupu Česka a Slovenska do takzvaného Schengenského systému, který v rámci unie ruší hraniční kontroly. Do tohoto systému mají obě země vstoupit v říjnu 2007. "My jsme všechny potřebné kroky k přijetí dohody udělali a je na poslancích, aby  smlouvu projednali," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Schvalování radikální změny režimu na česko slovenské hranici je přitom citlivé ze dvou důvodů. Prvním je změna postoje Slovenska, které už režim zpřísnit nechce. Druhým protesty starostů a obyvatel na moravské straně hranice.

Ty přispěly k tomu, že smlouvu navrženou ještě tehdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem odmítli i poslanci z vládní koalice. Petici proti zpřísnění režimu podepsali tři tisícovky lidí a 26 starostů z příhraničních obcí Zlínského, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Podle nich by se měl režim na hranici uvolnit pro všechny.

Zatím žádný postih

Druhým citlivým bodem je postoj Evropské komise. Ta už dříve potvrdila, že režim na česko slovenské hranici považuje za diskriminační pro obyvatele Evropské unie a celou situaci sleduje. Mluvčí zastoupení komise v Praze Catherine Sustek dnes potvrdila, že unie nezasáhne, podle unie je důvodem brzský vstup obou zemí do schengenského systému.

Podle poslankyně Konečné se chyba stala při vyjednávání podmínek při vstupu Česka do unie. "Kdyby se podařilo dát nadstandardní režim na česko slovenské hranici do přístupových dohod, nebyly by nyní žádné problémy," uvedla Konečná.

Stanislav Gross ale v minulosti uvedl, že lepší podmínky vyjednat nešlo, česko slovenská hranice se totiž po vstupu do EU stala vnější hranicí unie.

 

Právě se děje

Další zprávy