Praha - Právě dnes by se sta let dožil autor legendárních dětských knížek Jaroslav Foglar. Jak je možné si spisovatelovo jubileum připomenout?
K nedožitým narozeninám dostal výstavu "Od Bobří řeky do Stínadel", která připomíná jeho život i nejslavnější příběhy z jeho knih.
Výstava, pořádaná v Muzeu hlavního města Prahy, je věnována také kreslíři Janu Fischerovi, i on by se letos dožil sta let. Právě Fischer dal ve svých komiksech Rychlým šípům všeobecně známé tváře.
Kromě Fischerových kreseb uvidí návštěvníci na výstavě například podsadový stan, který si stavěli chlapci ve Foglarově oddílu Dvojka, totem s bobrem známý z Hochů od Bobří řeky, klubovnu Rychlých šípů a samozřejmě také desítky ježků v kleci.
Česká pošta chystá známku
Česká pošta chystá speciální foglarovskou známku, v muzeu se budou konat veřejná čtení z Foglarova díla, na pultech už se objevila knížka Stoletý hoch od Bobří řeky o Foglarově životě i metodách, které uplatňoval ve svém oddílu.
Odpoledne pořádá Sdružení přátel Jaroslava Foglara pietní setkání u jeho hrobu na Vinohradských hřbitovech.
K nejslavnějším Foglarovým dílům patří kreslený seriál Rychlé šípy, který začal vycházet v prosinci 1938 a jehož kouzlu propadly generace čtenářů. Z komiksu sálá lákavá poezie města s jeho uličkami, obchůdky, dvory, ohradami, labyrintem průchodů, schodišť a s průsmyky činžovních domů.
Tento klub pěti chlapců je též hlavní postavou trilogie Dobrodružství v temných uličkách: Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Příběhy slavné pětice se objevily ve filmovém i divadelním zpracování.
Známé jsou ale i další knihy - například Přístav volá, Boj o první místo, Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Tajemná Řásnovka či Strach nad Bobří řekou.
Dvakrát zakázaný, ale stále populární
Ačkoli nesměl několik desetiletí publikovat, počet výtisků jeho více než dvaceti románů překročil milion kusů.
Nepřízeň režimu postihla Foglara v Československu dvakrát. Nejprve po roce 1948, podruhé po začátku normalizace. Publikovat mohl jen v druhé polovině 60. let a pak znovu až po revoluci v roce 1989.
Nakladatelství Olympia se tehdy ujalo vydání jeho souborného díla.
Podle znalců je o Foglarovy knížky velký zájem dodnes.
"Knížky vychází neustále, většinou v nákladu kolem pěti tisíc kusů. Ovšem například velká kniha Rychlých šípů, ve které je všech 316 příběhů, má teď už třetí vydání a prodalo se jí kolem šedesáti tisíc výtisků," říká Václav Nosek ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Někomu na jeho díle vadí jistá vemlouvavá mravoučnost, přesto se řada mladých v jeho literárních hrdinech viděla.
Ve většině "foglarovek" lze nalézt všechna důležitá témata velké literatury kromě sexu: přátelství a zrada, hledání vůdce, nebezpečí smrti i smrt samu, tajemství odhalené i unikající.
Kdo byl Jaroslav Foglar:
- narozen v rodině soukromého úředníka Jindřicha Foglara v Praze
- 1920 poprvé ve skautském oddíle
- 1922 s bratrem zakládá oddíl oldskautů Jestřábi
- 1924 končí obchodní školu, krátce pracuje v informační kanceláři firmy Wys Müller et Company, pak třináct let jako úředník ve firmě Oskar Stein, velkoobchod papírem
- 1927 stává se vedoucím legendární Dvojky, zůstane jím pak na dalších 60 let
- 1934 v Melantrichu vychází jeho prvotina Přístav volá
- 1935 iniciuje vydávání časopisu Malý hlasatel, od roku 1938 v něm vychází komiks Rychlé šípy ilustrovaný Janem Fischerem
- po válce pracuje v časopisech Junák a Vpřed, po roce 1948 jsou časopisy i samotný skauting zakázány, Foglar působí jako vychovatel v Městské stanici mladých turistů; píše, ovšem jen do šuplíku
- 1965 na trhu se objevuje Tajemná Řásnovka, v Ostravském kulturním zpravodaji začínají vycházet Rychlé šípy kreslené Marko Čermákem
- od roku 1971 Foglar znovu na indexu, jeho knihy znovu vycházejí až od roku 1990
- 1995 Foglar je trvale hospitalizován v Thomayerově nemocnici, v roce 1999 umírá.