Rozhovor - "Tribún Nežnej revolúcie". Tuto a podobné nálepky přisoudila slovenská média Jánu Budajovi.
Přední osobnost slovenské revolty proti komunistickému režimu v době, kdy v Česku vznikalo Občanské fórum, zakládala na Slovensku "sesterskou" Verejnosť proti násiliu.
Posléze se postavil také do čela nového hnutí. Sám však nakonec do parlamentu nevstoupil. Zlomily mu vaz informace o spolupráci s StB. Tajná policie si vedla o Budajovi svazek 18 let. Na dva roky jej pak z "nebezpečné osoby" překlasifikovala na tajného spolupracovníka. Teprve před dvěma lety se v archivech objevily dokumenty, které muže, jenž na Slovensku zakládal organizaci podobnou Chartě 77, očistily. StB totiž v jedné ze svých zpráv konstatovala, že spolupracovník Budaj nespolupracuje, ale naopak činí kroky proti režimu.
Právě Ján Budaj byl dnes hostem unikátního projektu deníků Aktuálně.cz a Aktuálne.sk, které svým čtenářům přinášejí ve výročních dnech listopadových událostí roku 1989 možnost ptát se tehdejších "hybatelů událostí" online.
Rozhovor s Jánem Budajem začal v deset hodin na stránkách deníku Aktuálne.sk.
Ptát jste se mohli zde:
Aká bola Nežná revolúcia naozaj? Odpovedal Ján Budaj
V předešlém československém online rozhovoru jste měli možnost se ptát dělnického vůdce - kováře Petra Millera z ČKD.
Vůdce dělníků: S Havlem jsme strategii domlouvali na WC
V rámci společného československého projektu k výročí 17. listopadu pro vás obě redakce také připravily unikátní anketu. V ní se snažíme zjistit, kdo se má pocitově lépe: Češi, nebo Slováci? Rozhodněte svým hlasem i Vy.