Galerie: Odsun Němců ovlivňuje Sudety dodnes

Nezahojené rány na původně německých obcích jsou patrné dodnes. "Lidé si k obci a její historii nevypěstovali vztah. To je vidět třeba na památkách, o které nejeví moc zájem," říká starosta Křižan.
V pátek hodinu před polednem se v Křižanech u Liberce na severu Čech nevyskytovala ani noha. Tedy až na pár zvířat. Bydlí zde buď mladí lidé, kteří pracují v Liberci a do městských škol odváží i své děti, nebo starší lidé, kteří již nikam nespěchají. Bylo tedy těžké najít zde někoho, kdo by měl zájem pobavit se o obci nebo její temné historii.
Václav Honsejk je starostou obce Křižany už třináct let. Pozoruje, že lidé v Křižanech nemají tak pevný vztah ke své obci a její historii jako lidé v nevysídlených obcích. "Odsunutí Němci si s sebou odnesli historii. Do obce se nastěhovali třeba velkostatkáři, kteří přišli za půdou. A dnes je tu směs lidí, kteří mají různé tradice a různou historii," říká starosta.
To, že lidé žijící v Křižanech si ke své obci nevypěstovali pevný vztah, lze podle starosty Václava Honsejka pozorovat třeba na památkách, o které lidé nejeví moc zájem. "Nemají vztah k místní historii, protože pochází odjinud. To, že tu jsou nějaké křížky, je moc nezajímá," říká starosta.
Matka kronikářky Křižan Elišky Novákové byla sudetská Němka, která se vyhnula odsunutí díky tomu, že se jako svobodná starala společně s další sestrou o nemocnou matku. Většina jejích sourozenců však musela pryč. "Po odsunutí si tu moje matka nepřišla vůbec vítaná, ačkoliv tu žila celý život. Nechtěla chodit mezi jiné lidi. Říkala, že ji nemají rádi, protože byla Němka," říká Nováková.
Foto: Radek Vebr
24. 9. 2019 15:35
Prakticky ze dne na den přišlo po 2. světové válce mnoho sudetských obcí o většinu obyvatel. Místo odsunutých Němců přišly tisíce českých náhradníků, kteří opuštěné nemovitosti obsadili. I po 70 letech je podle výzkumníka Masarykovy univerzity Štěpána Mikuly poznat, kde Češi žijí staletí a kam se jen přistěhovali. Lidé v dříve německých obcích si od sebe drží odstup a dlouho v nich nevydrží.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy