Napadením reportéra Aktuálně.cz na demonstraci 17. listopadu se zabývá policie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 18. 11. 2022 19:22
Během protivládní demonstrace 17. listopadu byl několika účastníky napaden reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček. Redakce našeho online deníku se ohrazuje proti vnímání role médií a novinářů jakožto subjektů konfliktů či jako reprezentantů jakékoliv strany sporů, o kterých nezávisle informujeme.
Demonstranti napadli reportéra Aktuálně.cz Radka Bartoníčka | Video: Radek Bartoníček, Twitter/OstraVanda, Twitter/Barbora Mercury

"Při demonstraci 17. listopadu jsem pouze mapoval celkové dění, dělal jsem rozhovory a natáčel samotný dav před sebou. V těch chvílích se mě snažili někteří jedinci dostat mimo čelo průvodu, přestože jsem nikomu nebránil v pohybu. Jeden z nich mi srazil mobilní telefon, kterým natáčím," uvedl k incidentu reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček. 

Dodává, že ve své práci se snaží mapovat všechny názory v české společnosti a zajímá ho pohled každého člověka. "Považuji to za velmi důležitou součást novinářské práce. To znamená, že mapuji i názory na demonstracích, ať jsou například na podporu vlády, proti vládě nebo třeba na téma ochrany klimatu. Respektuji právo lidí na shromáždění a chci skutečně vědět, co a proč je přivedlo k protestu." 

Ze strany protivládních či protiukrajinských demonstrantů často zaznívají osočení, že o jejich protestech média neinformují a zamlčují tak část veřejné debaty. "Radek Bartoníček je jeden z nejslušnějších lidí, co znám. Ke všem skupinám ve společnosti přistupuje objektivně, dává prostor všem. I těm, kteří zpravidla prostor v médiích nedostanou," říká k incidentu vedoucí domácí redakce Aktuálně.cz Pavel Švec.

"Aktuálně.cz si vždy zakládalo na nezávislosti a komplexním zpravodajství, ve kterém podle základních novinářských pravidel vždy musí zaznít obě strany sporu. To dennodenně pečlivě dodržujeme. Prostor poskytnutý jednotlivým stranám však musí být vyvážený. O to víc, že zejména dezinformační část protestujících se snaží na veřejnosti šířit neověřené, zavádějící a lživé informace," dodává k tomu šéfredaktor Aktuálně.cz Jan Nevyhoštěný.

Policie vpodvečer informovala, že útok na Bartoníčka vyšetřují na základě zveřejněných videí. "Incidentem zachyceným na videu se policisté zabývají a zjišťují, jestli se jednalo o protiprávní jednání," uvedli policisté na Twitteru.

"Napadání novinářů je vždy nepřípustné. Zvláště paradoxní je pak v případě zkušeného reportéra, který se zúčastňuje téměř všech velkých demonstrací a dává prostor k vyjádření obyčejným lidem v davu," uzavírá šéfredaktor Aktuálně.cz Nevyhoštěný.

Server Romea.cz také upozornil na rasistické urážky, které od jednoho z účastníků demonstrace zazněly směrem k redaktorovi České televize Richardu Samkovi. Zveřejnil video natočené během protestu.

 

Právě se děje

Další zprávy