Mnohatunoví Michal a Ludvík v oknech věže. Prastaré zvony v Kutné Hoře tři roky mlčí

Mnohatunoví Michal a Ludvík v oknech věže. Prastaré zvony v Kutné Hoře tři roky mlčí
Desítky lidí se sešly ve studeném pátečním odpoledni v Kutné Hoře u Galerie Středočeského kraje, dříve jezuitské koleje.
Aby sledovaly jisté drama, které skýtal pohled do oken věže.
Zde tým zvonařů v čele s Petrem Rudolfem Manouškem (v okně) měl jediný úkol.
Dostat dva poškozené zvony z věže dolů. Rozhodli se pro transport oknem, kvůli čemuž bylo nutné už předtím probourat středový sloupek.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 11. 2021 14:24
"Bylo to jak hodinářská práce," popisuje zvonař Petr Rudolf Manoušek sundavání dvou několikatunových zvonů - Michala a Ludvíka - z oken věže v Kutné Hoře. Kvůli prasklinám a vytlučení už tři roky mlčí, místní farnost se proto rozhodla je opravit, na část nákladů vypsala sbírku. Tým zvonařů mezitím oba “drobečky” z oken s nejvyšší opatrností vynesl. Nyní je čeká oprava v nizozemském Astenu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Uvedl to mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnosi HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy