Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze

Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze
"Takto například vypadal jeden z druhů hlavonožců," vytahuje geolog ze svého batohu napodobeninu vytvořenou pomocí 3D tiskárny, aby měli jeho posluchači lepší představu, čí zkameněliny pozorují.
A tak si lidé na smíchovském nádraží - pro neznalé možná dost nepochopitelně - fotí z deseti centimetrů lesknoucí se sloupy.
Ty kuželovité tvary jsou ve skutečnosti fosilie prvohorních hlavonožců. Predátorů dávných moří, jejichž potomci se oceány prohání dodnes - jde o sépie, olihně nebo třeba krakatice.
"Jsou na spoustě míst, jde jen o to koukat," říká geolog Štěpán Rak, když začíná své povídání o zkamenělinách v Praze.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 2. 2020 12:04
"Když nejsem dva dny venku, tak mám absťák," říká geolog Štěpán Rak, jenž provázel tisíce zájemců o dávné fosilie v okolí Prahy, letos v únoru pozval své první posluchače i mezi pražské domy. Na Smíchově jim mimo jiné ukázal údajně jedinou budovu v hlavním městě, která má téměř nedotčené obložení z hlavonožcového vápence. Čili z materiálu, v němž jsou dávní predátoři dodnes skvěle patrní.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 5 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy