Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze

Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze
"Takto například vypadal jeden z druhů hlavonožců," vytahuje geolog ze svého batohu napodobeninu vytvořenou pomocí 3D tiskárny, aby měli jeho posluchači lepší představu, čí zkameněliny pozorují.
A tak si lidé na smíchovském nádraží - pro neznalé možná dost nepochopitelně - fotí z deseti centimetrů lesknoucí se sloupy.
Ty kuželovité tvary jsou ve skutečnosti fosilie prvohorních hlavonožců. Predátorů dávných moří, jejichž potomci se oceány prohání dodnes - jde o sépie, olihně nebo třeba krakatice.
"Jsou na spoustě míst, jde jen o to koukat," říká geolog Štěpán Rak, když začíná své povídání o zkamenělinách v Praze.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 2. 2020 12:04
"Když nejsem dva dny venku, tak mám absťák," říká geolog Štěpán Rak, jenž provází tisíce zájemců o dávné fosilie v okolí Prahy. Nyní pozval své první posluchače i mezi pražské domy. Na Smíchově jim mimo jiné ukázal údajně jedinou budovu v hlavním městě, která má téměř nedotčené obložení z hlavonožcového vápence. Čili z materiálu, v němž jsou dávní predátoři dodnes skvěle patrní. Podívejte se sami.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Babišovy výroky k explozím v muničních skladech se vrací k soudu

Nejvyšší soud vrací kauzu, v níž Imex Group žádá po státu odškodnění 15 milionů korun kvůli výrokům Andreje Babiše (ANO) po explozích ve Vrběticích na Zlínsku. Firma tvrdí, že ji poškodily. Pražské soudy žalobě nevyhověly, Nejvyšší soud ale po dovolání firmě částečně vyhověl a věc vrátil k dalšímu řízení Obvodního soudu pro Prahu 2,  uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Zbrojaři konkrétně žalovali ministerstva obrany a vnitra za to, že podle nich neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování, a Babiš jako ministr financí je poté v televizním pořadu podle firmy překroutil a zveřejnil. Imex tvrdil, že výroky zásadně poškodily pověst firmy, která si vrbětické sklady pronajímala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy