Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze

Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze
"Takto například vypadal jeden z druhů hlavonožců," vytahuje geolog ze svého batohu napodobeninu vytvořenou pomocí 3D tiskárny, aby měli jeho posluchači lepší představu, čí zkameněliny pozorují.
A tak si lidé na smíchovském nádraží - pro neznalé možná dost nepochopitelně - fotí z deseti centimetrů lesknoucí se sloupy.
Ty kuželovité tvary jsou ve skutečnosti fosilie prvohorních hlavonožců. Predátorů dávných moří, jejichž potomci se oceány prohání dodnes - jde o sépie, olihně nebo třeba krakatice.
"Jsou na spoustě míst, jde jen o to koukat," říká geolog Štěpán Rak, když začíná své povídání o zkamenělinách v Praze.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 2. 2020 12:04
"Když nejsem dva dny venku, tak mám absťák," říká geolog Štěpán Rak, jenž provázel tisíce zájemců o dávné fosilie v okolí Prahy, letos v únoru pozval své první posluchače i mezi pražské domy. Na Smíchově jim mimo jiné ukázal údajně jedinou budovu v hlavním městě, která má téměř nedotčené obložení z hlavonožcového vápence. Čili z materiálu, v němž jsou dávní predátoři dodnes skvěle patrní.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy