Foto: Chaty a chalupy. Svéráz českého fenoménu, který si podmanila lidová tvořivost

Foto: Chaty a chalupy. Svéráz českého fenoménu, který si podmanila lidová tvořivost
Podoba chat v Česku je nesmírně různorodá. Mnohé stavby ani nebyly původně určeny na pevninu. Přehrady vltavské kaskády, především Slapy a Orlík, byly po svém vzniku rájem hausbótů. Ovšem v letech 1976-1978 musely opustit hladinu přehradních jezer, a ač se mohly později vrátit, mnohé z nich se toho nedočkaly a staly se z nich "obyčejné suchozemské" chaty. Jako tato v tábořišti Lázničky u Orlíka.
Staré roubené chalupy často měnily majitele po druhé světové válce, kdy po odsunu německého obyvatelstva osiřely.
Rekreační chaty se vyskytují nejčastěji v údolí potoků a řek, při vodních plochách - častěji ve volné krajině ve skupinách, osadách než samostatně. Ty, které se nacházejí v přírodně atraktivnějším prostředí, bývají starší. Ale každé pravidlo má své výjimky. Tato chata stojí na Kokořínsku.
V řadě lokalit je již dlouhou dobu stavební uzávěra a nové chaty se stavět nemohou. Často jsme však svědky, že na podezdívce chaty z 60. či 70. let vyroste úplně nový objekt. Často objemnější využívající nových architektonických prvků a patřící novým majitelům. Stále jsme v Posázaví.
Foto: Archiv Dany Fialové
Zuzana Hronová Pavel Švec Zuzana Hronová, Pavel Švec
Aktualizováno 28. 4. 2023 20:14
Před pár lety bylo možné chatu pořídil za "malé" statisíce korun, dnes jsou již za miliony. Fenomén chataření a chalupaření jde ve vlnách, které souvisí s generacemi, ale také s politickou či ekonomickou situací. Za socialismu se nesmělo za hranice, po roce 2008 nebyly peníze na zahraniční dovolenou, v době pandemie bylo cestování komplikované. Podobu chat ale vždy určila kreativita majitelů.
 

Právě se děje

Další zprávy