Fotbaloví chuligáni se šikují proti kvótám na uprchlíky

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
11. 6. 2015 15:30
Slováci svolali na 20. června protest do Bratislavy. Podpoří je i někteří Češi a Poláci. Proti nim se ve stejný den postaví i iniciativa proti rasismu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha Slovenští fotbaloví chuligáni chystají 20. června v Bratislavě hromadný protest proti přijímání uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. Na pomoc v "boji proti islamizaci" přizvali i kolegy z Česka a Polska.

Někteří čeští fanoušci už účast přislíbili a událost sdílel i server Hooligans.cz. Demonstrace má prozatím více než čtyři tisíce potvrzených účastníků a jejich počet se rychle zvyšuje. Ještě ve středu odpoledne se počet účastníků pohyboval pod hranicí čtyř tisíc. Během několika hodin ale přibyly přes čtyři stovky nových podporovatelů nejen z řad fotbalových fans.

"Masový příliv afrických imigrantů dnes ohrožuje Evropu. Jako Slováci, Slované a Evropané proto jednoznačně odmítáme, aby hlupáci z Bruselu a europarlamentu svými nelogickými rozhodnutími ničili základy původní evropské kultury a prosperity," napsali na Facebook organizátoři protestu. Za textem stojí Lukáš Kopáč z iniciativy Alternativní cesta, která je proslulá svým výrazným protiromským laděním.

Do Bratislavy přijedou i Češi a Poláci

Na bratislavskou výzvu pozitivně odpověděli také Ultras z Nitry, Trnavy a Žiliny. Za Česko se na internetových fórech přihlásili radikální fotbaloví fanoušci z Ostravy, Opavy, Olomouce, Prahy a Brna. Text zveřejnil i polský web stadionowioprawcy.net.

Ve stejný den a čas se ale v Bratislavě sejdou i odpůrci rasismu se svojí akcí nazvanou Společně proti nenávisti/Bratislava blokuje.

"Odmítáme, aby diskuzi o přijetí několika stovek utečenců v naší zemi určovali neonacisté. Odmítáme, aby směr této diskuze určovala nenávist, xenofobie, nacionalismus a rasismus,“ píší na oficiální události organizátoři protidemonstrace. K těm se prozatím přihlásily zhruba čtyři stovky lidí.

Protest se má obejít bez násilí

Slovenská policie připravované akce monitoruje a v případě nepokojů hodlá zasáhnout. Organizátoři z řad chuligánů ale vybízejí k tomu, aby protest proběhl bez násilností.

"Městská část Bratislava – Staré Město zaevidovala ve smyslu zákona č. 84/1990 sb. oznámení o veřejném shromáždění za účelem: upozornit slovenskou veřejnost na zle nastavenou imigrační politiku EU. Při shromáždění bude samozřejmě dohlédnuto na bezpečnost a bude monitorované městskou policí ve spolupráci s policejním sborem,“ sdělila serveru Aktuality.sk mluvčí městské části Nora Remairová.

Protestní akce fotbalových fanoušků reaguje na nové kvóty z pera Evropské komise. Podle nich by si členské země Evropské unie měly mezi sebou rozdělit běžence z afrických zemí a Blízkého východu. Přejali by tak od Řecka a Itálie zhruba 40 tisíc žadatelů o azyl.

Česko by podle prvního plánu mělo přijmout 1 328 uprchlíků. Čeští politici ale proti programu vystoupili a pokyny Bruselu odmítají. Podobné hlasy se ozývají i ze Slovenska. Například slovenský premiér Robert Fico vyjádřil obavu z možného terorismu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy