Žadatelé o české vízum budou muset doložit bezinfekčnost

ČTK ČTK
10. 6. 2015 12:53
Díky dokladu by se měla zlepšit ochrana před šířením závažných nemocí ze zahraničí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Novou podmínkou pro případné udělení víza cizincům patrně bude doklad, který by měl potvrdit, že žadatel nezavleče do Česka infekční onemocnění.

Opatření by mělo zlepšit ochranu před šířením závažných nemocí ze zahraničí. Vyplývá to z novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců, kterou ve středu podpořil sněmovní bezpečnostní výbor.

Při zasedání se debatovalo i o nynější uprchlické vlně ze severní Afriky. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zopakoval, že Česko povinné kvóty pro přijímání běženců odmítá. Je ale ochotno diskutovat o případné pomoci Řecku a Itálii.

"Jsme schopni bilaterálně debatovat s Řeckem a Itálií, jakým způsobem jim pomoci v těžké situaci, v níž se nyní nacházejí," uvedl Chovanec. Česko by podle něho mohlo například zaplatit volné hotelové kapacity, v nichž by mohli uprchlíci pobývat.

Ministr mluvil také o možnosti potápění prázdných lodí pašeráků lidí u libyjských břehů či propustnosti maďarské hranice, přes kterou se dostávají lidé z Kosova.

Možnost odmítnout žadatele o azyl

Novela azylového zákona upravuje s ohledem na právo EU hlavně podmínky pro získání mezinárodní ochrany na území Česka. Dává nově právo odmítnout žadatele také v případě, pokud se v cizině dopustil "zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem".

Žadatelé budou muset mimo jiné projít zdravotní prohlídkou, je-li to třeba pro ochranu veřejného zdraví. Předloha rovněž umožní zajistit žadatele, pokud je důvodné se domnívat, že by mohl představovat ohrožení bezpečnosti státu.

Novela předpokládá, že se sníží maximální doba, kdy žadatelé o udělení mezinárodní ochrany nemohou pracovat. Zatím tato lhůta činí rok, podle evropských směrnic to však může být nejvýše devět měsíců.

Změnit se má také lhůta, do kdy musejí cizinci požádat o vydání povolení k dlouhodobému pobytu nebo prodloužení doby jeho platnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy