Žadatelé o české vízum budou muset doložit bezinfekčnost

ČTK ČTK
10. 6. 2015 12:53
Díky dokladu by se měla zlepšit ochrana před šířením závažných nemocí ze zahraničí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Novou podmínkou pro případné udělení víza cizincům patrně bude doklad, který by měl potvrdit, že žadatel nezavleče do Česka infekční onemocnění.

Opatření by mělo zlepšit ochranu před šířením závažných nemocí ze zahraničí. Vyplývá to z novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců, kterou ve středu podpořil sněmovní bezpečnostní výbor.

Při zasedání se debatovalo i o nynější uprchlické vlně ze severní Afriky. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zopakoval, že Česko povinné kvóty pro přijímání běženců odmítá. Je ale ochotno diskutovat o případné pomoci Řecku a Itálii.

"Jsme schopni bilaterálně debatovat s Řeckem a Itálií, jakým způsobem jim pomoci v těžké situaci, v níž se nyní nacházejí," uvedl Chovanec. Česko by podle něho mohlo například zaplatit volné hotelové kapacity, v nichž by mohli uprchlíci pobývat.

Ministr mluvil také o možnosti potápění prázdných lodí pašeráků lidí u libyjských břehů či propustnosti maďarské hranice, přes kterou se dostávají lidé z Kosova.

Možnost odmítnout žadatele o azyl

Novela azylového zákona upravuje s ohledem na právo EU hlavně podmínky pro získání mezinárodní ochrany na území Česka. Dává nově právo odmítnout žadatele také v případě, pokud se v cizině dopustil "zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem".

Žadatelé budou muset mimo jiné projít zdravotní prohlídkou, je-li to třeba pro ochranu veřejného zdraví. Předloha rovněž umožní zajistit žadatele, pokud je důvodné se domnívat, že by mohl představovat ohrožení bezpečnosti státu.

Novela předpokládá, že se sníží maximální doba, kdy žadatelé o udělení mezinárodní ochrany nemohou pracovat. Zatím tato lhůta činí rok, podle evropských směrnic to však může být nejvýše devět měsíců.

Změnit se má také lhůta, do kdy musejí cizinci požádat o vydání povolení k dlouhodobému pobytu nebo prodloužení doby jeho platnosti.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 25 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 33 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy